1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail'de "İstediğiniz Gibi Zulmedin" Yasası!
İsrail'de "İstediğiniz Gibi Zulmedin" Yasası!

İsrail'de "İstediğiniz Gibi Zulmedin" Yasası!

İsrail parlamentosu Knesset'ten yapılan yazılı açıklamada, polis güçleri tarafından kendisinden şüphelenilen kişilerin üst aramasından geçirilmesini öngören yasanın bugün 31 ret oyuna karşılık 39 evetle kabûl edildiği belirtildi.

A+A-

Knesset'teki Filistinli milletvekili Cemal Zehalika ise söz konusu yasaya ilişkin oturumda yaptığı konuşmada, “Bu yasayla güvenlik güçlerine, istediğinizi yapın mesajı veriliyor.” dedi.

Öte yandan işgalci İsrail polisinden yapılan yazılı açıklamada ise “Knesset'te onaylanan yasa, polis güçlerine, başkasına saldırma niyetinde olanlara müdahale izni, silah taşıyan veya şiddet eylemine gittiğine dair şüphe duyulan kişilere yönelik üst arama yetkisini veriyor. Söz konusu yasa ayrıca, polis amirlerine de terör saldırısı ihtimali bulunan mekânları duyurma ve orada bulunan kişileri arama yetkisi veriyor.” denildi.

İsrailli yerleşimciler, geçen yıl ağustos ayında Nablus'ta Devabişe ailesinin evini kundaklamış, olayda anne, baba ve 18 aylık bebekleri hayatını kaybederken 4 yaşındaki diğer çocukları sağ kurtulmuştu. Söz konusu olayın başlattığı gerginlik, Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarla giderek tırmanmış, ekim ayı başından bu yana Batı Şeria ve Gazze'nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerle çatışmalar ciddi boyutlara ulaşmıştı. Olaylarda çok sayıda Filistinli katledilmiş ve yaralanmıştı.

Sputnik News

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT