1. HABERLER

  2. HABER

  3. İsrail'de Afrikalılardan Dev Protesto
İsrail'de Afrikalılardan Dev Protesto

İsrail'de Afrikalılardan Dev Protesto

İsrail'de Afrikalılar, yaşanan tutuklamaların durdurulup, sığınma taleplerinin karşılanması amacıyla Tel Aviv'de eylem yaptı.

A+A-

İsrail'e kaçak yollardan giren Afrikalılar, yaşanan tutuklamaların durdurulup, sığınma taleplerinin karşılanması amacıyla Tel Aviv'de eylem yaptı.

Göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Levinsky Parkı'nda toplanan binlerce Afrikalı, üzerinde İngilizce “Biz insanız”, “Özgür olmak istiyorum” ve “Suçlu değil, mülteciyiz” yazılı pankart ve dövizlerle Tel Aviv Belediyesi'nin bulunduğu Rabin Meydanı'na geldi.

Aralarında Eritre, Kongo, Sudan ve Etiyoplalıların bulunduğu kalabalık grup “Ne istiyoruz? Özgürlük!” şeklinde slogan attı. Belediye binasının önündeki demir parmaklıklara yüklenen eylemcilerle İsrail polisi arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı.

İsrail hükümetinin sığınma taleplerini karşılamasını isteyen mülteciler, mecliste geçen hafta çıkarılan ve ülkeye kaçak göçmen girişini engellemeye yönelik yasayı protesto etti.

İsrail'de yasadışı yollardan ülkeye giriş yapmış 60 bin kadar Afrikalı olduğu tahmin ediliyor. Çoğunluğu Eritre, Etiyopya ve Güney Sudan gibi ülkelerden olan göçmenler, mülteci statüsü veya bu ülkenin vatandaşlığını edinmeyi amaçlıyor.

İsrail parlamentosunda bir süre çıkarılan yasaya göre, ülkeye kaçak yollarla girenler sığınma başvurusunda bulunsalar dahi 1 yıl ila 18 ay arasında hapis cezasına çarptırılabiliyor.

Kaynak: Hürriyet

israil-afrika-protesto-20140105-01.jpg

israil-afrika-protesto-20140105-02.jpg

israil-afrika-protesto-20140105-03.jpg

israil-afrika-protesto-20140105-04.jpg

israil-afrika-protesto-20140105-05.jpg

 

HABERE YORUM KAT