1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail Yıksa da Evlerini Terk Etmiyorlar
İsrail Yıksa da Evlerini Terk Etmiyorlar

İsrail Yıksa da Evlerini Terk Etmiyorlar

Evleri yıkılan Filistinliler, harabeye dönen yuvalarından ayrılmak istemiyor.

A+A-

İsrail ordusuna ait buldozerlerin, Ramallah'ın doğusundaki Ceba beldesi yakınlarında "ruhsatsız olduğu" gerekçesiyle sacdan yapılmış evleri ve ağıllarını yıktığı Filistinliler, evlerini yeniden yapacaklarını ifade ediyor.

7 çocuk babası Cuma el-Meazi, İsrail'in, 1948'de ailesini göçe zorladığını belirterek, "1974'den beri burada yaşıyoruz. Sacdan yapılan evlerde kalıyor, küçük baş hayvan yetiştiriyoruz. Onlardan gelmeden önce buradaydık" dedi.

Evlerinden çıkarıldıktan sonra dağların evleri olduğunu aktaran Meazi, "Dağları tepeleri bahçelere çevirdik. Kışın soğuğuna, yazın kavurucu sıcağına maruz kalıyoruz ama onlar burada kalmamızı istemiyorlar. Buradan ayrılmayacağız, evimizi yeniden kuracağız" diye konuştu.

Meazi'nin 12 yaşındaki kızı Hella da "Sahip olduğumuz her şeyi yıktılar. Gidecek yerimiz yok, burada kalıp evimizi yeniden inşa edeceğiz" şeklinde konuştu.

Evi yıkılan bir başka Filistinli Sare el-Hezelin, "Yuvamızı, yıkıntıya dönüştürdüler, her şeyimizi yıktılar, kalacak, gidecek yerimiz yok. Burada yeniden hayata tutunacağız, evlerimizi ve ağıllarımızı yapacağız" ifadesini kullandı.

İsrail askerleri dün, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimlerinin yakınlarında yaşayan ve koyun yetiştiriciliğiyle geçinen Filistinlilerin evleri ile ağıllarını, ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkmıştı. 

HABERE YORUM KAT