1. HABERLER

  2. HABER

  3. İsrail: 'Türkiye Bunun Bedelini Ödeyecek'
İsrail: Türkiye Bunun Bedelini Ödeyecek

İsrail: 'Türkiye Bunun Bedelini Ödeyecek'

Mavi Marmara saldırılarına katılan İsrail askerlerinin yargılanmasına devam edilmesi Tel Aviv'i küplere bildirdi. Üst düzey bir yetkili, 'Türkiye bunun bedelini ödeyecek' diye konuştu.

A+A-

Yeni Şafak'ın Haberi:

Yaklaşık 3 ay önce İsrail'den gelen Mavi Marmara özrü sonrasında normalleşme sinyalleri veren Türkiye-İsrail ilişkileri Tel Aviv yönetiminden gelen tehditlerle yeniden geriliyor. Yedioth Ahronoth gazetesinde yer alan bir habere göre, üst düzey bir İsrailli yetkili özür sonrasında Ankara'nın yükümlülüklerini yerine getirmediğini iddia ederek, Türkiye'nin bunun bedelini ödemesi gerektiğini söyledi.

İsrail'den gelen tehdidin altında, Mavi Marmara saldırısına katılan askerler adına açılan davaların devam etmesi yatıyor. Ankara'dan yapılan askerlere karşı hukuki sürece müdahale edilemeyeceği açıklamaları sonrasında Tel Aviv yönetiminin Ankara'ya diplomatik bedel ödetebileceğinin vurgulandığı haberde üst düzey yetkilinin 'bize kokmuş balık sattıktan sonra kaçtılar. Türkiye'nin bu davranışını ödeme zamanı geldi' sözlerine yer verildi.

Yedioth Ahronoth ayrıca Mavi Marmara'da yakınlarını kaybedenlere ödenecek tazminat miktarı konusunda da anlaşmaya varılamadığını belirtti. Gazete İsrail yönetiminin saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine 5'er milyon dolar ödemeyi kabul ettiği, Türkiye'nin ise 40'ar milyon dolar istediği belirtildi. Haberde Türkiye'nin tazminat talebini 24 milyon dolara kadar çektiği ancak İsrail'in tazminat bedelini olarak 14 milyon dolar 14 milyon ödeyeceği de ileri sürüldü.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum