1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. 'İsrail Tankları Tüm Alanı Harap Etti'
'İsrail Tankları Tüm Alanı Harap Etti'

'İsrail Tankları Tüm Alanı Harap Etti'

Batı Şeria'nın kuzeyinde bulunan Ağvar'daki mera ve tarım arazileri, İsrail ordusunun ağır silahlarla gerçekleştirdiği askeri tatbikat sırasında çıkan yangında zarar gördü.

A+A-

Ma'an Gelişme Merkezi Koordinatörü Hamza Zubeydat, AA muhabirine, İsrail ordusunun tatbikatında, geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan bölge halkının kullandığı meranın büyük kısmının yandığını söyledi. 

Hayvancılıkla geçinen halkın büyük zarara uğradığını anlatan Zubeydat, İsrail ordusunun tarım alanlarını da hedef aldığını belirtti. Zubeydat, ''Binlerce dönüm tarım arazisi tanklar tarafından çiğnendi ve kullanılamaz hale geldi'' dedi.

 Zubeydat, tatbikatın sona erdiğinin açıklanmasına rağmen Ağvar'daki yüzlerce askeri aracın, halkta yeni tatbikat endişesi yarattığını kaydetti.

''Burada yaşayacağız ve burada öleceğiz''

Çiftçi Ali Zeydan (44), tarlasından geriye bir şey kalmadığını anlatarak, ''İsrail tankları tüm alanı harap etti'' dedi.

İsrail tatbikatları nedeniyle bölge halkının sürekli zarar gördüğüne işaret eden Zeydan, ''Tatbikat sırasında tarlalar zarar görüyor ve meralar yanıyor. Amaçları bölgeyi terk etmemiz. Ancak burada yaşayacağız ve burada öleceğiz'' ifadelerini kullandı.

Çiftçi Mahmud el-Keabne (63), ''Her yıl İsrail buraya tankları ve toplarıyla geliyor ve arazilerimizi yakıp gidiyor'' diye konuştu. İsrail'in bölge halkını yıpratmaya ve topraklarını bırakıp göçe zorlamaya çalıştığını anlatan Keabne, ancak bunda başarılı olamayacaklarını kaydetti.

Tatbikat nedeniyle terk etmek zorunda kaldığı evini kontrol etmeye gelen Suzan Abdurrahim (55) ise ''Tarlada hiçbir şeyimiz kalmamış. Bizim buradan gitmemizi istiyorlar. İyi ama nereye gideceğiz?'' ifadesini kullandı.

İsrail ordusu 3-7 Mayıs'ta Ağvar'da kapsamlı tatbikat gerçekleştirmişti. İsrail, geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan, çadır ve barakalarda hayatını sürdüren yaklaşık 10 bin Filistinli'nin bulunduğu Ağvar'da ''C bölgesinde'' bulunduğu gerekçesiyle bina yapımına izin vermiyor.

AA

HABERE YORUM KAT