1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. İsrail-Suriye Sınırında BM Askerleri Rehin Alındı
İsrail-Suriye Sınırında BM Askerleri Rehin Alındı

İsrail-Suriye Sınırında BM Askerleri Rehin Alındı

Tepeleri'nde Silahlı 30 Kişinin BM Barış Gücü'nde Görev Yapan 20 Askeri Rehin Aldığı Açıklandı.

06 Mart 2013 Çarşamba 21:55A+A-

İsrail ile Suriye sınırındaki Golan Tepeleri'nde silahlı 30 kişinin BM Barış Gücü'nde görev yapan 20 askeri rehin aldığı açıklandı.

BM sözcüsünün yardımcısı Eduardo del Buey, barış gücü askerlerinin rutin ikmal görevindeyken, geçen hafta sonu ağır çatışma üzerine boşaltılan ve hasar gören bir gözlem noktası yakınında, silahlı 30 kişi tarafından rehin alındığını söyledi.

Eduardo del Buey, BM barışgücü misyonunun (UNDOF), durum değerlendirmesi yapmak ve konuyu çözümlemek amacıyla bir ekibi görevlendirdiğini kaydetti.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün paylaştığı bir videoda da Suriyeli muhaliflerin Dera kentinde, UNDOF askerlerini rehin aldığı iddialarına yer verildi.

Haberde, Suriyeli muhaliflerin, barış gücü askerlerini, Suriye rejiminin Golan yakınında bir bölgeye yeniden konuşlanmasına yardım etmekle suçladıkları belirtildi.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, rehin alınan 20 barışgücü askerinin Filipinli olduğunu ve rejim güçleri, Cemla köyünden çekilene kadar serbest bırakılmayacaklarını bildirdi.  (AA)

 

HABERE YORUM KAT