İsrail Suriye İçinde Güvenlik Bölgesi Planlıyor

03.02.2013 14:22
İsrail Suriye İçinde Güvenlik Bölgesi Planlıyor
İsrail Esed rejimin düşmesi durumunda İslamcılara karşı askeri birlikler ve tanklarla örülmüş 10 millik bir güvenlik şeridi inşa etme çabasında.

Sunday Times gazetesinde bugün yayınlanan ve Tel Aviv’den Uzi Mahnaimi imzalı haberde İsrail’in Suriye’nin içinde inşa etmeyi 10 millik (yaklışık 17 km.) bir tampon bölge ile sınırlarını “köktenci isyancılar”ın saldırılarından korumayı planladığı bildirildi.

Ordu tarafından ayrıntılarıyla hazırlandığı ve Başbakan Netanyahu’ya sunulduğu iddia edilen planda mevcut 47 millik (yaklaşık 80 km.) sınırın Beşşar Esed rejiminin kontrolü kaybetmesinin ardından büyüyecek İslamcı tehdide karşı korunmasının öngörüldüğü ifade ediliyor.  

Güvenlik şeridi için daha önce Lübnan’da oluşturulan güvenlik bölgesi model alınacak. Bilindiği üzere Lübnan’da 1985’ten 2000 yılına kadar Lübnan içine 16 mil uzanan bir bölge İsrail ordusu ile birlikte Güney Lübnan ordusunca güvenlik şeridi olarak tanımlanmıştı.

Orduya yakın bir kaynak “Başbakan’a İsrail sınırını Esed rejiminin devrilmesinden önce ya da sonra ortaya çıkabilecek tehdide karşı korumak üzere ayrıntılı bir plan sunduk” dedi.

Aynı kaynak mevcut durumu şöyle özetledi: “İsrail Esed’leri özleyecek. Esedler, hem baba hem de oğul Esed çok tehlikeli kişilerdi. Fakat onlar varken şunu biliyorduk ki, söz sözdü. Aynı şekilde eğer bir anlaşma varsa bunun Hermon Dağının kayaları kadar sağlam olduğundan emindik.”  (Al Arabiya)

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim