1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. İsrail, Kaddafi İçin Uzman Desteği Yolladı
İsrail, Kaddafi İçin Uzman Desteği Yolladı

İsrail, Kaddafi İçin Uzman Desteği Yolladı

İsrail, Kaddafi’ye destek için Libya’ya uzman heyeti gönderdi… İslami Cihad da Şikaki’nin şehadetinde Kaddafi’nin İsrail’e kolaylık sağladığını hatırlattı.

05 Mart 2011 Cumartesi 14:31A+A-

Libya'nın muhalif kanadından önemli bir kaynak Kuveyt'in er-Re'y gazetesine verdiği bilgide, Libya'daki rejimin işleri yeniden ele alması ve başlayan devrim dalgasını kırması için Siyonist İsrail'in uzmanlardan oluşan bir heyeti büyük bir uçakla Libya'ya gönderdiğini ve uçağın Libya'nın Sirte şehrine iniş yaptığını söyledi.  

Gösterileri Bastırmada Uzman Siyonistler…

Söz konusu kaynak verdiği haberin devamında, gelen heyetin toplumsal gösteri ve yürüyüşlerin sabote edilmesi, dağıtılması, etkisiz hale getirilmesi ve tamamıyla bastırılması konusunda uzman kişilerden oluştuğuna dikkat çekerek, heyetin beraberinde gece ve gündüz, karadan ve havadan göstericilerin hareketlerini gözetleyebilecek cihazlar da getirdiğini ifade etti.

Kaynak, Arap ülkeleriyle Batı ülkelerinin Kaddafi'den vazgeçip başkaldıran halkın yanında tavır almaları üzerine dost bir ülkenin Siyonist işgal rejiminin kendisine yardım etmesi için Kaddafi'yi ikna ettiğini söyledi.

Kaddafi'nin İsrail işgal rejiminden ilk defa yardım almadığına dikkat çeken kaynak, daha önce de Lockerbie suikastında Libya liderinin Siyonistlerden yardım aldığını ifade etti.

***

İslami Cihad: "Kaddafi, Fethi Şikaki'nin Şehit Edilmesine Kolaylık Sağladı"

Öte yandan Filistin İslamî Cihad Hareketi, hareketin kurucusu Fethi Şikaki'nin 15 yıl önce Malta adasında Mossad tarafından şehid edilmesine Libya lideri Muammer Kaddafi'nin kolaylık sağladığını belirtti.

Fethi Şikaki, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin ülkeden kovduğu binlerce Filistinlinin bulundukları Mısır sınırından geri dönmelerini sağlamak için Kaddafi yönetimiyle görüşmeler yaptıktan sonra İbrahim Şavuş (Çavuş) ismiyle taşıdığı Libya pasaportuyla Malta'ya geçtikten kısa bir süre sonra 26 Ekim 1995 yılında işgal yönetiminin cinayet şebekesi Mossad tarafından şehid edilmişti.

Filistin Enformasyon Merkezi'nde yer alan habere göre ismini vermek istemeyen bir İslamî Cihad yetkilisi Quds Press ajansına yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Şehid Şikaki'nin Libya ziyareti çok gizliydi. Kaddafi'ye çok yakın kişilerin dışında hiç kimsenin haberi yoktu. Misyonu gereği böyle hareket ediyordu. Libya'ya ayak basan Şikaki çıkıncaya kadar hep takip edildi. Hâlbuki Şikaki çok gizli hareket ediyor ve Libya pasaportu taşıyordu. Buna rağmen Mossad ona ulaşabildi ve Malta adasında onu şehit etti."

Cinayetin ardından Libya lideri Kaddafi'nin, İslami Cihad'ın açtığı soruşturmada işbirliğini reddettiğini belirten İslamî Cihad yetkilisi devamla şunları söyledi: "Kaddafi bu konuda herhangi bir bilgi de vermedi. Bu da Kaddafi ve ekibinin suikasta karıştıklarını gösteriyor. Bu olaydan sonra İslami Cihad ile Libya rejimi arasındaki ilişkiler de tamamıyla kesildi."

Bu dosyayı henüz kapatmadıklarını belirten yetkili, Libya'daki rejimin yıkılması durumunda bu konudaki belirsizliklerin de gün yüzüne çıkacağını umut ettiklerini ifade etti.

HABERE YORUM KAT