1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. KATAR

  4. "İsrail İşgali Bitmeden Ortadoğu'da Barıştan Söz Edilemez"
"İsrail İşgali Bitmeden Ortadoğu'da Barıştan Söz Edilemez"

"İsrail İşgali Bitmeden Ortadoğu'da Barıştan Söz Edilemez"

Katar Başbakanı ve İçişleri Bakanı Abdullah bin Nasır bin Halife Al Sani, "İsrail işgali bitmeden Ortadoğu'da barıştan söz edilemez" dedi.

A+A-

Katar Başbakanı ve İçişleri Bakanı Abdullah bin Nasır bin Halife Al Sani, Doha Forumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, Ortadoğu'da istenilen güvenlik ve istikrarın, ancak bölgede kronikleşmiş krizler ve anlaşmazlıklara "adil çözüm" bulunarak sağlanacağını belirtti.

Uluslararası toplum ile BM Güvenlik Konseyi'nin adil bir tutum sergilemesi gerektiğini ifade eden Al Sani, "BMGK, anlaşmazlıkların çözümü konusunda başarısız oldu. Bu durum şiddet ve istikrarsızlığa elverişli ortamların doğmasına neden oluyor. İsrail'in tüm Arap topraklarındaki işgali son bulmadan, Filistin halkına 1967 sınırları içinde başkenti Kudüs olan bir devlet kurma hakkı verilmeden Ortadoğu'da barış ve istikrardan söz edilemez" dedi.

Al Sani, BMGK ile uluslararası toplumun Suriye'deki krize son verilmesi konusundaki pasif tutumunu da eleştirdi.  

"Suriyeliler istikrar için mücadele veriyor"

Eski Tunus Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki ise akıllı bir hükümetin adil kalkınmanın esası olduğunu söyledi.

Gerçek anlamda istikranın sağlanması için çalışılması çağrısında bulunan Merzuki, "Suriye halkı gerçek istikrara ulaşmak için mücadele veriyor" diye konuştu.

Katar'da devam eden Doha Forumu'na dünya kamuoyunun önde gelen isimleri, siyasi düşünürler, karar verici mercide bulunan kişiler, parlamento üyeleri, işadamları, akademisyenler, gazeteciler ve uzmanların yanı sıra sivil toplum örgütleri temsilcilerinden oluşan yaklaşık 500 kişi ile 80 ülkeden bölgesel ve uluslararası kurumlar katılıyor.

 (AA)

HABERE YORUM KAT