1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail İle Ürdün Arasındaki Mescid-i Aksa Gerilimi Büyüyor
İsrail İle Ürdün Arasındaki Mescid-i Aksa Gerilimi Büyüyor

İsrail İle Ürdün Arasındaki Mescid-i Aksa Gerilimi Büyüyor

İsrail ile Ürdün arasındaki "Mescid-i Aksa'ya kamera konulması" konusundaki gerginlik büyüyor.

A+A-

Ürdün Enformasyon Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mumeni, "Mescid-i Aksa'nın Ürdün'ün gözetiminde olması nedeniyle İsrail'deki radikal sağcıların ya da işgal makamlarının Aksa'ya kamera yerleştirilmesini engelleme hakkı yok" dedi.

Ürdün Enformasyon Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Muhammed el-Mumeni, İsrail'in, Ürdün'ün Mescid-i Aksa'ya kamera yerleştirmesini engelleme hakkı olmadığını belirtti.

Mumeni, yaptığı yazılı açıklamada "Mescid-i Aksa'nın 1994'te imzalanan İsrail-Ürdün anlaşmasına göre Ürdün'ün gözetiminde olması nedeniyle İsrail'deki radikal sağcıların ya da işgal makamlarının Ürdün'ün Aksa'ya kamera yerleştirmesini engelleme hakkı yok" ifadelerini kullandı.

Bakan Mumeni, "Mescid-i Aksa'nın revaklarıyla beraber 144 dönümlük tüm alanı Müslümanlara has mukaddes bir mekandır. Bu alan 1994'te imzalanan anlaşmaya göre Ürdün Kralı 2. Abdullah'ın gözetimi ve kontrolündedir. Buna hiçbir şekilde müdahale edilemez" ifadesine yer verdi.

Mumeni, Mescid-i Aksa'ya İsrailli radikallerin ya da işgalci güçlerin ihlallerini gözlemlemek için kamera konulmasını istediklerini belirtti.

İsrail radyosunda yer alan haberde, radikal sağcı bir grup Yahudinin, "haremin otoritesinin fiili olarak bu ülkeye teslim edilmesi" anlamına geldiğini savunarak Ürdün'ün Mescid-i Aksa'ya kamera yerleştirmesinin engellenmesi için İsrail Yüksek Mahkemesi ve Başbakan Binyamin Netanyahu'ya başvurduğu aktarılmıştı.

Ürdün Vakıflar ve Kutsal Emanetler Bakanı Hayil Davud, geçen hafta yaptığı açıklamada, Aksa'nın avlusuna yerleştirilmesi planlanan kameraların montajı için teknik tasarımın tamamlandığını söylemiş, kamera yerleştirme çalışmasının Ürdünlü şirketler tarafından hayata geçirileceğini, İsrail tarafının bu konuda herhangi bir rolünün olmayacağını belirtmişti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 24 Ekim 2015'te Ürdün'den ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, Ürdün ile İsrail'in, Aksa'nın avlusuna kamera yerleştirilerek 24 saat denetlenmesi konusunda anlaştığını, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun da Müslümanların Harem-i Şerif'te namaz kılmalarına ve gayrimüslimlerin ise sadece ziyaret etmesine olanak tanıyacak bir politika izlemeyi kabul ettiğini duyurmuştu.

Mevcut durumda Mescid-i Aksa'da İsrail'e ait gözetleme kamerası bulunmuyor. İsrail, Harem-i Şerif'in avlusundaki hareketliliği ancak gökyüzündeki uçan balonlara yerleştirdiği polis kameralarıyla takip edebiliyor.

AA

HABERE YORUM KAT