"İsrail İle İlgili Tutumumuzda Değişiklik Yok"

24.12.2012 19:13
İsrail İle İlgili Tutumumuzda Değişiklik Yok
Türkiye, İsrail'in NATO faaliyetlerine katılımıyla ilgili kararını açıkladı.

İsrail'in NATO faaliyetlerine katılımına ilişkin vetosunu, kısmen kaldırmaya hazırlanan Türkiye'den, "İsrail ile ilgili tutumumuzda değişiklik yok" vurgusu geldi.

Diplomatik kaynaklar, NATO kapsamında İsrail'le hiçbir tatbikat olmayacağını, Türk ve İsrail askerlerinin yan yana bulunmayacağı bilgisini veriyor.

Türkiye, Mavi Marmara baskınından bu yana, İsrail'in NATO faaliyetlerine katılımını veto ediyor.

Buna karşılık, ittifak üyesi bazı ülkeler de, NATO'nun, Balkanlar Kafkaslar gibi farklı bölgelerdeki ortaklarıyla çalışmalarını veto ediyor.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in bulduğu formülle, İsrail'in NATO'nun "Akdeniz Diyaloğu" çerçevesindeki seminer - eğitim gibi faaliyetlerine katılması mümkün olacak.

Türkiye İsrail'in bu çalışmalara katılmasını veto etmeyecek. İttifak üyesi diğer ülkeler de, NATO'nun diğer ortaklarıyla yapacağı çalışmalara engel olmayacak.

Bu karar, ittifakın 2013 yılı takvimi için geçerli.

Genel Sekreter'in bulduğu formül çerçevesinde, NATO'nun İsrail'le ortak tatbikat yapması söz konusu değil. Ayrıca, Türk ve İsrail askerleri herhangi bir şekilde yan yana gelmeyecek.

Diplomatik kaynaklar, Türkiye'nin İsrail konusundaki tutumunun değişmediğini vurgularken, "şartlarımız belli" hatırlatmasında bulundu. (TRT) 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim