1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail İle Hamas, Esirler Konusunda Anlaştı
İsrail İle Hamas, Esirler Konusunda Anlaştı

İsrail İle Hamas, Esirler Konusunda Anlaştı

İsrail parlamentosu tarafından da onaylanan anlaşmaya göre, Hamas, bin Filistinli mahkum karşılığında, 2006 yılında esir aldığı Gilad Şalid'i serbest bırakacak.

11 Ekim 2011 Salı 23:11A+A-

Mısır'ın başkenti Kahire'de İsrail ve Hamas arasında yapılan görüşmeler olumlu sonuç verdi.

Hamas'ın üst düzey yetkililerinden Mahmud Zahar'ın da katıldığı görüşmelerde, taraflar esir değişimi konusunda anlaştı.

Bir Hamas yetkilisi El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada
istediklerinin yüzde yüzünü elde ettiklerini söylerken, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da anlaşmanın geçen hafta Perşembe günü imzalandığını, Şalid'in birkaç gün içinde evine döneceğini kaydetti.

Anlaşmaya göre Hamas, 2006 yılında esir aldığı Gilad Şalid'i
serbest bırakacak. Bunun karşılığında da İsrail yaklaşık bin kadar Filsitinli
mahkumu salıverecek.

Bırakılması öngörülen Filistinli tutuklular arasında, El Fetih'in Tanzim liderlerinden, 5 kez ömür boyu hapse mahkum Mervan Barguti'nin de bulunduğu belirtiliyor.

Anlaşmanın bu ay sonuna kadar uygulamaya konulması bekleniyor.

Hamas ve İsrail arasındaki esir değişimi görüşmeleri uzun zamandır devam ediyordu. Ancak aracı ülkelerin çabalarına rağmen taraflar bir türlü
anlaşamamıştı.

Türk diplomatik kaynaklar, İsrail ve Hamas arasında varılan anlaşmadan önce, Hamas lideri Meşal'in Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu arayarak bilgi verdiğini ve Türkiye'ye konunun çözülmesi için bugüne kadar gösterdiği çabalardan dolayı teşekkür ettiğini bildirdi.

Gazzeliler, İsrail ile varılan esir değişimi anlaşmasını kutluyor

İsrail ile anlaşma yapıldığının duyurulmasının ardından sokaklara dökülen Gazzeliler, kornalar çalarak, havaya ateş açarak ve sloganlar atarak kutlamalara başladı. Bazı Gazzeliler de Hamas'ın kontrolündeki Parlemento ve İçişleri Bakanlığı önünde toplandı. Burada sloganlar atan Gazzeliler'in Hamas bayrakları taşıdığı görüldü.

Hamas'ın 2006 yılında esir aldığı İsrailli asker Gilad Şalid'e karşı bin kadar Filistinli'nin serbest bırakılmasını öngören anlaşma, Hamas cephesinde zafer olarak kabul edildi. Hamas Lideri Halid Meşal, anlaşmayı ulusal bir başarı olarak gördüklerinin söyledi.

Haniye'den zafer işareti

Halka seslenen Gazze'deki yönetimin yetkilileri, tüm Filistinli mahkumlar serbest bırakılana kadar mücadeleye devam edeceklerini söylediler.

Öte yandan Gazze'deki parlamento önünde yapılan miting sonunda içeri girerken Gazze'deki yönetimin Başbakanı İsmail Haniye'nin zafer işaret yaptığı görüldü.

Gazze'deki kutlamaların sabaha kadar devam etmesi bekleniyor.

TRT

HABERE YORUM KAT

1 Yorum