İsrail, Honduras'ı Protesto Etti

04.08.2011 11:22
İsrail, Hondurası Protesto Etti
İsrail Dışişleri Bakanlığı, Filistin'in BM'de bir devlet olarak tanınmasına Başkanlık internet sayfasından destek vereceğini duyuran Honduras'ı, Büyükelçisini bakanlığa çağırarak protesto etti.

İsrail Dışişlerinden verilen bilgiye göre, Büyükelçi Jose İsaisas Barahona Herrera'nın geçen pazar günü bakanlığa çağrılması, Honduras Devlet Başkanı Porfirio Lobo'nun, Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Riyad El Maliki ile görüşmesinin ardından, devlet başkanlığının internet sitesinde yer alan Honduras'ın BM'de Filistin devletinin tanınmasına destek vereceği yolundaki açıklamanın ardından geldi.

İsrail Dışişlerinin Orta ve Güney Amerika ülkelerinden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Dorit Şavit, Honduras'ın bu açıklamasından İsrail'in duyduğu hayreti ve hayal kırıklığını iletirken, İsrailli devlet bakanlarından Likudlu Yossi Peled ile Devlet Başkanı Lobo ve diğer iki ülke yetkilileri arasındaki görüşmeleri hatırlattı ve bu görüşmelerde de İsrail tarafının Filistinlilerin BM'ye başvurusunun, barış sürecine zarar vereceğini belirttiğini, Honduras hükümetinin de İsrail'in bu tutumunu anlayışla karşıladığına ve doğrudan müzakereler yoluyla ulaşılacak bir çözüme destek verdiğine işaret edildi.

İsrail'in, Honduras'ı ülkenin güç zamanlarda desteklediğini de dile getiren Müsteşar Yardımcısı, Honduras'tan bu tutumuyla ilgili izahat isterken, Devlet Başkanlığı sitesinde de belirtilen tutumlarını değiştirmelerini talep etti. (Zaman)

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim