1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail Hitlerin Irkçılığını Çoktan Aştı
İsrail Hitlerin Irkçılığını Çoktan Aştı

İsrail Hitlerin Irkçılığını Çoktan Aştı

Filistinlilere yönelik ayrımcı uygulamalarıyla sık sık gündeme gelen İsrail, son olarak bu politikalarını seyahat alanına da taşıdı.

A+A-

Taraf gazetesinin verdiği habere göre; Filistinlilere yönelik ayrımcı uygulamalarıyla sık sık gündeme gelen İsrail, son olarak bu politikalarını seyahat alanına da taşıdı. Artık Filistinliler, Batı Şeria içinde sadece kendilerine ayrılmış otobüslere binebilecek. İsrailli yerleşimciler tarafından gelen şikâyetler üzerine harekete geçen Afikim otobüs şirketi bugünden itibaren Batı Şeria’dan İsrail’e geçiş yapan Filistinli yolcuları ayrı bir otobüste taşıyacak. İsrail Ulaştıma Bakanlığı yetkilileri, İsraillilerden, Filistinlilerin güvenlik riski oluşturabileceği yönünde çok şikâyet aldıklarını belirtiyor.

İsrail Ulaştırma Bakanlığı’nın getirdiği uygulamaya göre şoförler, Filistinlileri, kendilerine ayrılan hattı kullanmamaları halinde otobüsten indirebilecek. Güvenlik noktalarında da kimlik kontrolü yapılacak ve Filistinliler, yine otobüslerden indirilecek. İsrail hükümeti, yapılan bu son değişiklikle ayrımcılık yapıldığı yorumlarını kesin bir dille reddetse de Filistinlilere gösterilen muamele akıllara ABD’de 1950’li yıllarda siyahlara karşı otobüste uygulanan kuralları getirdi. 1956 yılına kadar ABD’de otobüslerin ön kısmı beyazlara ayrılmıştı ve siyahlar ön koltuklarda oturamıyordu. Beyaz biri yer bulamayınca Afrika kökenlilerin kendisine yer vermesi zorunluydu. 1955'te Rosa Parks isimli siyah bir kadın beyaz birine yer vermediği için tutuklandı. Bunun üzerine Afrika kökenliler bir yıla yakın otobüslere binmedi ve protesto gösterileri yaptı. 1956'da otobüslerdeki ayrımcılık sona erdi.

HABERE YORUM KAT