İsrail Genelkurmayı: İran Nükleerde Kararsız

26.04.2012 00:18
İsrail Genelkurmayı: İran Nükleerde Kararsız
Korg. Gantz uluslararası baskıların meyve verdiğini, İran'ın nükleer silah yapımına geçmeyeceği kanısında olduğunu söyledi.

İsrail gazetesi Haaretz'e konuşan Korgeneral Benny Gantz İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in henüz atom bombası yapma konusunda nihai kararını vermediği düşüncesini dile getirdi.

Gantz, "O adımı atacağını sanmıyorum" diye konuştu.

İran nükleer teknolojiyi sadece barışçı amaçlar için geliştirdiğini söylüyor fakat Batılı ülkeler İran'ın nükleer silah geliştirmeye çalıştığından kuşkulanıyor.

Kasım ayında Birleşmiş Milletler'e bağlı Atom Enerjisi Kurumu, son raporunda İran'ın gizlice nükleer silah yapmaya çalıştığını gösteren yeni kanıtlar olduğunu kaydetmişti.

Ama raporda İran'ın bunun için gerekli teknolojiyi geliştirmeyi başarıp başaramadığı ya da bir atom bombası yapmasının ne kadar zaman alabileceğinden bahsedilmemişti.

ABD, Avrupa Birliği Kanada, Japonya ve Avustralya şu anda İran'a yaptırım uygulayan ülkeler arasında.

Uygulanan yaptırımlar arasında İran'ın petrol satışına sınır konması, ağır silah ve nükleer bağlantılı teknoloji satış yasağı, İran'dan bazı üst düzeyde kişiler ve kurumların dış varlıklarının dondurulması da var.

'Bir şey olacak'

Haaretz gazetesine verdiği mülakatta bu yılın İran için hayati önem taşıdığını söyleyen İsrail Genel Kurmay Başkanı Gantz "Bu yıl artık bir şey olması gerekiyor" dedi ve şunları ekledi:

"Ya İran nükleer programını tamamen sivil bir zemine taşır ya da dünya belki biz de dahil bir şeyler yapmak zorunda kalır. Artık bu meselenin ortalarında değil sonlarında bir yerlerdeyiz."

Haaretz gazetesi, Genel Kurmay Başkanı Gantz'ın İran'ın nükleer tesislerinin bombardımana dayanıklı olmadığını bunun, İran'ın nükleer programının zaafı olduğunu söylediğini de aktarıyor.

Fakat verdiği mülakatta İsrail Genel Kurmay Başkanı İran'ın nükleer silah yapımına gitmeyeceği düşüncesinde olmasına rağmen, "bir asker her ihtimale hazır olmak zorundadır. Bütün silah kapasitemizi kullanmaya hazırlıklıyım. Siyasi liderliğe cesur ve çetin kararlar almak düşüyor" diye konuştu.

BBC 

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim