1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail, Gazze'ye Yine Saldırdı: 1 Şehit
İsrail, Gazzeye Yine Saldırdı: 1 Şehit

İsrail, Gazze'ye Yine Saldırdı: 1 Şehit

Bölgede terör eylemlerine devam eden Siyonist işgal güçlerinin Gazze'ye saldırısında 20 yaşında bir genç şehit oldu.

18 Ocak 2011 Salı 17:04A+A-

Siyonist işgal ordusunun bugün Gazze'nin kuzeyini bombalaması sonucu bir kişi şehit oldu 2 kişi de yaralandı.

Gazze'deki İlk Yardım ve Olağanüstü Haller İdaresi sözcüsü Ethem Ebu Silmiyye bugünkü saldırıyla ilgili olarak Filistin Enformasyon Merkezi'ne yaptığı özel açıklamada şunları söyledi: "Siyonist işgal ordusunun bugün (18 Ocak Salı) Gazze'nin kuzey kesiminde bulunan Tel Ebu Safiyye'yi bombalaması sonucu Emced Kamil Ez-Za'âbin (20) şehit olurken, 16 ve 17 yaşlarında iki Filistinli genç de yaralandı. Vücutlarının değişik yerlerinden yaralanan iki genç Beyt Hanun'daki hastaneye kaldırıldı."

Siyonist işgal ordusuna bağlı birlikler bugün sabah erken saatlerde Gazze'nin güney ve kuzey sınırlarından içeri girip direniş güçleriyle çatışmıştı.

Diğer taraftan Filistin Enformasyon Merkezi muhabirinin bildirdiğine göre, Han Yunus şehrinde Gazze savaşı sırasında işgal ordusunun bölgeye attığı tonlarca bombadan patlamadan kalan birinin infilak etmesi sonucu 3 Filistinli genç yaralandı.

Siyonist işgal ordusu Aralık 2008-Ocak 2009 tarihleri arasında Gazze'ye yönelik açtığı üç haftalık barbar savaşta tonlarca bomba kullandı. Atılan bombalardan patlamayanlar savaştan sonra İçişleri Bakanlığı tarafından toplanıp etkisiz hale getirildi. Ancak, gözden kaçan veya toprağın altında olup bulunamayan bombalar zamanla patlayıp etrafa zarar veriyor.


 

 

Siyonist Merkez: "Gazze'den Atılan Füzeler Stratejik Bir Tehlikeye Dönüştü"

Siyonist kaynaklar, bugün sabah erken saatlerde Filistin direniş güçleri tarafından atılan bir füzenin 1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarının En-Nakab bölgesinin batısındaki Aşkol'a düştüğünü iddia ettiler.

Tel Aviv'deki Bar-Ilan Üniversitesine bağlı Araştırma Merkezinin yayınladığı raporda, 2001 tarihinde Gazze'den sadece rahatsızlık vermek için işgal devletine atılan füzelerin on yıl sonra gerçek bir tehdide dönüştüğü belirtilerek, bu tehdit karşısında işgal rejiminin füzelerden nasıl kurtulacağını kara kara düşünmesinin ve bütün girişimlerine rağmen bir türlü durduramamasının tehlikenin ciddiyetini gösterdiği ifade edildi.

Bar-Ilan Üniversitesinde Siyasi Bilimler Profesörü ve aynı zamanda Begin-Sedat Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin de müdürü olan Inbar Avriem hazırladığı araştırma raporunda iki yıl önce işgal güçlerinin başlattığı "Dökülmüş Kurşun" savaşında yoğun bombardımana rağmen direniş güçlerinin düzenli bir şekilde füze atmayı sürdürdüklerine dikkat çekerek, bu durumun hayra alamet olmadığı tespitinde bulundu.

İşgal rejimiyle direniş güçleri arasındaki savaşın, işgal güçleriyle 2007 yılında Gazze'yi kontrol eden Hamas yönetimi arasındaki bir savaşa dönüştüğünü belirten Siyonist araştırmacı, Dökülmüş Kurşun savaşından sonra direnişin sınırlı bir şekilde füze atmasına işgal ordusunun da sınırlı bir şekilde karşılık verdiğini ve durumun iki tarafın da dengeleri korumaya çalıştığını ortaya koyduğunu ifade etti.

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)'ın Kasım 2009 tarihinde Tel Aviv'e doğru başarılı bir füze denemesi yaparak, bununla işgal rejimine Tel Aviv'i vurabileceği mesajı verdiğini belirten Avriem, Hamas'ın olası bir savaşta elindeki füzelerle işgal rejimini kalbinden vurmaktan çekinmeyeceğini iddia etti.

HABERE YORUM KAT