1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail, Filistin’de Aç Bırakma Politikası İzliyor
İsrail, Filistin’de Aç Bırakma Politikası İzliyor

İsrail, Filistin’de Aç Bırakma Politikası İzliyor

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Sabih, “İsrail, Batı Yaka’da ve Gazze’de uyguladığı ambargoyla ‘aç bırakma’ politikası izliyor” dedi.

07 Temmuz 2012 Cumartesi 05:39A+A-

Muhammed Sabih, yeni yerleşim yerlerinin inşasını durdurması için uluslararası toplumun İsrail’e baskı yapmasını ve İsrailli yerleşimcilerin ürünlerine Avrupa’da uygulanan gümrük muafiyetinin de kaldırılmasını istedi.

Arap Birliği’nin “Filistin ve İşgal Altındaki Arap Toprakları İşleri’nden sorumlu” Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed Sabih, İsrail’in Batı Yaka’da ve Gazze’de uyguladığı ambargoyla ‘aç bırakma’ politikası izlediğini söyledi.

Kahire’deki Arap Birliği Genel Merkezi’nde yapılan Filistin Gözlemcileri Konferansı’nda konuşan Sabih, yeni yerleşim yerlerinin inşasını durdurması için uluslararası toplumun İsrail’e baskı yapmasını ve İsrailli yerleşimcilerin ürünlerine Avrupa’da uygulanan gümrük muafiyetinin kaldırılmasını istedi.

Sabih, konferansın ardından yaptığı açıklamada da İsrail’in, Filistin’de insan hakları ihlallerine devam ettiğini belirterek, “İsrail, Batı Yaka’da ve Gazze’de uyguladığı ambargo ile Filistin halkına karşı bir ‘aç bırakma’ politikası izliyor” dedi.

İsrail hapishanelerinde kötü muamele gören Filistinli tutuklulara da dikkati çeken Sabih, uluslararası toplumdan ve Arap medyasından bu konuya daha duyarlı olmasını bekledikleri ifade etti. Konferanstan sonra açıklanan sonuç bildirisinde ise uluslararası topluma, Filistinli mülteciler için kurulan BM Yardım ve Kurtarma Ajansı’na (UNRWA) destek olmaları çağrısı yapıldı. UNRWA’nın mültecilere sağlık, eğitim ve sosyal alanlardaki yardımlarının önemine dikkat çekilen bildiride, ayrıca, 4 Mayıs 2011’de imzalanan, Katar’ın Filistin’de tarafları birleştirmek için açıkladığı “Filistin Milli Uzlaşı Anlaşması”nın en kısa sürede yürürlüğe girmesi istendi.

Yeni Akit 

HABERE YORUM KAT