1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail Devlet Denetçisinden "Gazze" Soruşturması
İsrail Devlet Denetçisinden "Gazze" Soruşturması

İsrail Devlet Denetçisinden "Gazze" Soruşturması

İsrail Devlet Denetçisi Shapira, ülkesinin Gazze'ye saldırıları sırasında aldığı siyasi ve askeri kararlar hakkında soruşturma açılmasını kararlaştırdı.

A+A-

İsrail Devlet Denetçisi Joseph Shapira, ülkesinin "Gazze'ye yönelik operasyonlar" sırasında aldığı siyasi ve askeri kararlar hakkında soruşturma açılmasını kararlaştırdı.

İsrail Devlet Denetleme Ofisi'nin, devlet radyosunda yayınlanan açıklamasında, Shapira'nın, ülkesinin Gazze'ye yönelik saldırılarda uluslararası hukuk kurallarını ihlal ettiği ve İsrail makamlarının, ordunun faaliyetlerini soruşturmadığı yönündeki iddiaları gözönünde bulundurarak, soruşturma açmaya karar verdiği belirtildi.

İsrail Devlet Denetleme Ofisi'nin internet sayfasındaki açıklamaya göre, Genel Denetleyici, "yürütme organının faaliyetlerinin incelenmesi ve bunların ekonomi, verimlilik, etkililik ile dürüstlük ilkelerine uygun olarak yapılmasını denetlemek, hazırladığı raporları, parlamentoya sunma ve kamuoyuna duyurmakla" yükümlüdür. Genel Denetleyici, sadece İsrail Parlementosu önünde sorumludur. 

Birçok ülke ve insan hakları kuruluşları, Gazze Şeridi'ne hava, kara ve denizden düzenlenen saldırılarda İsrail'in, uluslararası hukuk kurallarını ihlal ettiği yönünde açıklamalar yapmıştı.

AA

HABERE YORUM KAT