1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail Çevre Bakanı Amir Peretz Bakanlıktan İstifa Etti
İsrail Çevre Bakanı Amir Peretz Bakanlıktan İstifa Etti

İsrail Çevre Bakanı Amir Peretz Bakanlıktan İstifa Etti

İşgal rejimi Çevre Bakanı Amir Peretz, Netanyahu başkanlığındaki işgal hükümetinin ekonomik ve siyasi politikalarını eleştirerek bakanlıktan istifa ettiğini açıkladı.

A+A-

İşgal rejimi Çevre Bakanı Amir Peretz, Netanyahu başkanlığındaki işgal hükümetinin ekonomik ve siyasi politikalarını eleştirerek bugün (9 Kasım Pazar) öğle saatlerinde bakanlıktan istifa ettiğini açıkladı.

İşgal radyosunun bildirdiğine göre, Peretz bu sabah üyesi olduğu Hatnuah (Hareket) Partisi Genel Başkanı Tzipi Livni ile bir araya gelerek istifa isteğini iletti.

İsrail Televizyonu 2'inci kanalına konuşan Peretz, İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu'nun izlediği politikayı sert bir dille eleştirerek, "Netenyahu'ya alternatif birini konuşma vakti geldi" demiş ve Netanyahu başkanlığındaki hükümetin mevcut siyasi anlayışında devam etmesi halinde bakanlıktan istifa edeceğini söylemişti.

"Çevremizdeki her şeyin kaynayıp yandığı bir zamanda, Netenyahu aşırı sağcıların isteklerine esir oldu. Politikalarını bu şekil devam ettiren hükümetin bir parçası olmayacağım" diyen Peretz eleştirilerini şöyle sürdürdü: "Fakirlerin çığlıkları devam ettiği sürece, 2015 yılı için devlet bütçesine destek vermeyeceğim."

Peretz'in daha önce yaptığı açıklamada da "İsrail'de, ben barış cephesindeyim. Şuna kesinlikle inanıyorum ki, Filistinlilerin kendi devletlerini kurma hakları vardır. Burada iki devlet, iki ulus çözümünü benimsiyorum" demişti.

Bu arada, işgal hükümeti bakan yardımcılarından ve Likud Partisi liderlerinden Ofir Akunis da, Peretz'in konuşmasına tepki gösterdi. Akunis, Netenyahu'ya çağrıda bulunarak, "İstifa tehdidinde bulunan Peretz tüm kırmızı çizgileri aştı, görevden alınmalı" dedi.

İşgal rejiminde hükümeti oluşturan partilerin 120 üyeden oluşan işgal rejimi parlamentosundaki toplam sandalye sayısı 68 iken bunlardan sadece 6'sını Peretz'in üyesi olduğu Hatnuah (Hareket) Partisi üyeleri oluşturuyor ve dolasyısıyla partinin koalisyondan çekilmesi halinde dahi koalisyonun dağılması beklenmiyor.

FİEM

HABERE YORUM KAT