1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail Bahaneyi Buldu Zulme Devam Edecek
İsrail Bahaneyi Buldu Zulme Devam Edecek

İsrail Bahaneyi Buldu Zulme Devam Edecek

İşgal ordusu, dünkü silahlı eylemin ardından Ramazan ayı nedeniyle Filistinlilere verilen izin ve kolaylıkların dondurulduğunu duyurdu.

A+A-
Siyonist Ordudan yapılan yazılı açıklamada, "İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Savunma Bakanı Avigdor Liberman ve İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot başkalığındaki heyet, gece saatlerinde güvenlik değerlendirmelerinde bulundu. Bunun ardından, İsrail'in "Batı Şeria ve Gazze Şeridi Bölgelerinde Hükümetin Faaliyetleri Koordinatörlüğü" (COGAT) Başkanı Tümgeneral Yoav Mordechai tarafından 'teröristlerin' ailelerinden 204 kişinin izninin dondurulması talimatı verildi" ifadelerine yer verildi.
 
Aynı zamanda Filistinlilerin İsrail'e girmelerine olanak sağlayan 83 bin iznin de dondurulduğu ifade edilen açıklamada, Gazze'deki Filistinlilerin Mescid-i Aksa'da namaz kılması için sağlanan kolaylıkların da durdurulduğu kaydedildi.
 
"İsrail saldırı ve savunma önlemleri alacaktır"
 
Eylemin gerçekleştiği alanda incelemelerde bulunan Netanyahu, yaptığı açıklamada, "İsrail, saldırılarla mücadele etmek için bir dizi saldırı ve savunma önlemleri alacaktır. Güvenlik güçleri, saldırının gerçekleştirilmesinde iş birliği bulunan herkesi yakalamak ve başka saldırıların önüne geçmek için kararlı ve güçlü bir şekilde hareket edecektir" ifadelerini kullanmıştı.
 
İsrail ordu birlikleri, eylemi gerçekleştirdikleri öne sürülen kişilerin yaşadığı Batı Şeria'nın El-Halil kentinin güneyinde yer alan Yatta beldesinde geniş çaplı baskınlar düzenlemişti. Görgü tanıkları, çok sayıda eve baskın düzenlendiğini, beldenin çevresine barikatlar kurularak, girişlerinin kapatıldığını belirtmişti.
 
Tel Aviv merkezde yer alan Sarona bölgesinde dün silahlı iki kişinin yoldan geçenlere ateş açması sonucu 4 İsraillinin öldüğü bildirilmişti.
 
Polis tarafından yapılan açıklamada, eylemi gerçekleştirdiği öne sürülenlerden birinin gözaltına alınırken, polis tarafından vurularak yaralandığı ifade edilmişti. Söz konusu eylemi gerçekleştirenlerin Yatta beldesinde yaşayan bir ailenin fertleri olduğu kaydedilmişti.
 
"Saldırı girişiminde bulundukları" iddiasıyla geçen ekim ayından beri katledilen Filistinlilerin sayısı 200'ü aşarken, aynı dönemde öldürülen İsraillilerin sayısı da bu son olayla birlikte 34'e yükseldi.
AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum