1. HABERLER

  2. HABER

  3. İsrail-Avustralya Arasında "Mahkum X" Çatlağı
İsrail-Avustralya Arasında Mahkum X Çatlağı

İsrail-Avustralya Arasında "Mahkum X" Çatlağı

İntihar eden MOSSAD ajanı "Mahkum X" olayı, iki ülke ilişkilerini geriyor.

A+A-

İsrail'de 2 yıl önce hapishanede intihar ettiği bildirilen MOSSAD ajanı "Mahkum X" olayı, İsrail-Avustralya ilişkilerini geriyor. Avustralya, "Mahkum X"in intihar ettiği yolundaki açıklamalara şüpheyle yaklaşırken, olayın bunca zamandır kamuoyundan saklanması, İsrail'de basın özgürlüğü tartışmalarını beraberinde getirdi.

2010 yılında kendini asmiş

"Mahkum X" olarak bilinen İsrail ve Avustralya vatandaşı Ben Zygier, 2 yıldır Tel Aviv yakınlarında 24 saat izlenen yüksek güvenlikli bir cezaevinde kalıyordu. Resmi açıklamalara göre, 2010 yılında hücresinde kendini asarak intihar etti.

Bu olay yakın zamana kadar saklı tutuluyordu. Ta ki Avustralya yayın kuruluşu ABC televizyonu, geçen hafta "Mahkum X" adıyla bu intihar haberini duyurana kadar...

ABC, Zygier'nin MOSSAD hesabına çalışırken, MOSSAD'ın İtalya'daki operasyonları hakkında Avustralya gizli servisine bilgi vermekle suçlanarak gözaltına alındığını duyurdu.

İsrail Basını: "Mahkum X ihanetle suçlandı"

Konuya ilişkin haberleri şu ana kadar sansürlenen İsrail basını da "Mahkum X"in ihanetle suçlandığını duyurdu.

Zygier'nin bu kadar yoğun güvenlikli bir cezaevinde nasıl ve neden kendini asabildiği merak konusu...

"Mahkum X"in avukatı, müvekkilinin intihar edecek bir kişi olmadığını, son görüşmesinde böyle bir izlenime kapılmadığını savundu.

Haberlere sansur

Avukat, tutuklandığında, İsrail'in durumu ailesine haber verdiğini, görüşmelerini sağladığını, ancak müvekkili hakkındaki haberleri sansürlemesinin, demokrasi ilkesi ile çeliştiğini söyledi.

Netanyahu'dan ilk açıklama

Başbakan Benyamin Netanyahu da konunun büyümesi üzerine yaptığı ilk açıklamada, İsrail'in tehdit altında bir ülke olması dolayısıyla, ulusal güvenlikle ilgili bazı hassas ayrıntıların gizli tutulabileceğini belirtti.

İsrailli muhalifler, hükümeti konunun üstünü örtmeye çalışmakla suçladı, kapsamlı bir soruşturma çağrısında bulundu.

İsral ve Avustralya'da soruşturma

İsrail parlamentosu, konuya ilişkin soruşturma başlattı.

Soruşturma başlatan bir diğer ülke de Avustralya oldu. Avustralya Dışişleri Bakanı, İsrail'den konuya ilişkin bilgileri talep etti ve açıklama istedi.

Zygier'nin üç farklı isim kullanarak sahte kimliklerle Ortadoğu'nun hassas bölgelerinde gizli operasyonlara katıldığı belirtiliyor.

TRT Haber

 

HABERE YORUM KAT