1. HABERLER

  2. HABER

  3. İsrail Aradığı Fırsatı Taksim’de Buldu
İsrail Aradığı Fırsatı Taksim’de Buldu

İsrail Aradığı Fırsatı Taksim’de Buldu

İsrail’in uzun zamandır hükümet aleyhinde kendine yakın basında çalışmalar yaptırdığını belirten Prof. Dr. Sedat Laçiner, İsrail’in istismar edilmeye müsait uygun ortamı Gezi Parkı’nda bulduğunu ifade etti.

A+A-

Prof. Dr. Sedat Laçiner, Taksim Gezi Parkı olayları ile ilgili Yeni Akit’e açıklamalarda bulundu. Bir araya gelmeyecek dış güçlerin çıkarlarının Gezi Parkı olaylarında çakıştığına dikkat çeken Laçiner, bu gelişmeleri fırsat olarak gören ülkelerin Taksim olaylarını hesaplaşma meydanı olarak gördüğüne vurgu yaptı. İsrail’in uzun zamandır hükümet aleyhinde kendine yakın basında çalışmalar yaptırdığını belirten Laçiner, İsrail’in istismar edilmeye müsait uygun ortamı Gezi Parkı’nda bulduğunu ifade etti.
Gezi olaylarının iç ve dış boyutu bulunduğuna dikkat çeken Laçiner, içte hükümete karşı birikmiş bir muhalefetin söz konusu olduğunu dile getirdi. Bu gelişmeleri fırsat olarak gören başka ülkelerin olduğunu vurgu yapan Laçiner, konjonktür gereği hükümetin düşmesinden çıkarı olan birden fazla devlet bulunduğunu bildirdi. Dış güçler arasındaki ilk grubun İran, Suriye, Irak, Hizbullah ve Rusya’dan oluştuğunu belirten Laçiner, diğer bloğun ise İsrail ve Batılı ülkelerden meydana geldiğini kaydetti. İlk grubun hafife alınmaması gerektiğini, Suriye olayları nedeniyle Türkiye’de çok ciddi bir sosyal çatlama meydana geldiğini söyleyen Laçiner, Türkiye’de Esat yanlısı bazı grupların oluştuğunu, bunların hükümete çok tepkili olduğunu bildirdi. Taksim olaylarını hesaplaşma meydanı olarak görenlerin bulunduğunu ifade eden Laçiner, olaylarda bu ülkelerden bazı kişilerin de yakalanmasının tesadüfi olmadığını kaydetti.

Gezi Parkı İsrail İçin Bulunmaz Fırsat

Türkiye’nin burnunu sürtmek isteyen, hükümete haddini bildirip ilişkilerinde daha yumuşak olmak isteyen İsrail ve Batı ülkeleri bulunduğunu belirten Laçiner, bu iki grubun çıkarlarının Taksim olaylarında örtüştüğünü bildirdi. Hükümetin zayıflaması, hatta düşmesinin Suriye’nin de, İran’ın da İsrail’in de işine geldiğinin altını çizen Laçiner, “Zaten İsrail uzun süredir hükümet aleyhinde kendine yakın basında çalışmalar yaptırıyordu fakat sonuç vermiyordu bu çalışmalar. Şimdi istismar edilmeye müsait uygun ortam oluştu. Bunu değerlendirdiler. Beyaz Saray’dan tam 15 tane açıklama geldi. Hâlâ da gelir. Nihayetinde bu bir gösteri. Demokratik bir ülkenin bir şehrinde yapılan gösteriler bunlar. Siz dışarıdan bir açıklama yaparsanız olaylar büyür. Bunu da pekala bu ülkelerin devlet başkanları, yöneticileri, idarecileri bilir. Bile bile bunu yapıyorlar. Olaylar büyüsün istiyorlar” dedi.

28 Şubat Destekçileri Değişmediklerini Gösterdiler

İçeride ise iş dünyası ve medyadan olaylara ciddi destek verildiğinin altını çizen Laçiner, “Büyük holdingler, bazı bankalar, kendisine merkez medya diyen gruplar olaylara destek verdi. Beyaz Türk denen bazı holdinglerin zihin dünyası 28 Şubat’tan farklı değildir. Bunların değiştiği yönünde hükümette bir düşünce vardı, değişmediklerini görmüş oldular” dedi. Bazı holdinglerin tek başına bu kadar güçlü bir iktidarı kabullenemediklerini söyleyen Laçiner, istediklerini yaptıramadıkları için istediklerini yaptırabilecekleri bir hükümet arayışında olduklarını kaydetti. Yaşanan olayların darbe riskinin devam ettiğini gösterdiğini ifade eden Laçiner, polise taş, molotof attıkları için gözaltına alınanların serbest bırakılmasını da eleştirerek, “Yasaların yumuşatılması zafiyete yol açar” dedi.

Hasan Önal / Yeni Akit

HABERE YORUM KAT