1. HABERLER

  2. EYLEM

  3. ISPARTA

  4. Isparta'da Sisi'nin İdam Kararları Protesto Edildi
Isparta'da Sisi'nin İdam Kararları Protesto Edildi

Isparta'da Sisi'nin İdam Kararları Protesto Edildi

Mısır'ın seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi darbe ile indiren diktatör sisi ve onun kukla yargısının verdiği idam kararını Ispartalı duyarlı müslümanlar kınadı.

A+A-

Bir çok sivil toplum kuruluşunun katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında; Mursi'ye verilen idam kararının aslında ümmetin geleceğine verilmiş bir idam kararı olduğu vurgulandı. Okunan şiir ve duanın ardından program sona erdi.

isparta-20150622-02.jpg

isparta-20150622-03.jpg

isparta-20150622-04.jpg

Basın Açıklamasının Tam Metni:

“Mursi, Bedii ve Karadavi Ümmetin Şerefidir!”

Ümmet coğrafyasında uzunca zamandır devam eden zalim diktatörlüklere karşı, halk ayaklanmaları büyük bedeller ödeyerek devam ediyor. Onlarca yıldır özellikle Müslümanların üzerine çullanmış olan bu zalimler, müstekbir güçlerin açıktan ya da örtülü destekleri ile ayakta kalmaya devam etti. İnsanların üzerinde her türlü baskı araçları kullanılarak, oluşturulan korku duvarları ile iktidarlarını ayakta tutmaya çalıştılar.

Zalimler, mazlum insanların onurlarını, şereflerini esir almak istedi.  Diktatörleri devirme iradesiyle sokaklara inen İslami Hareketler’in Tunus, Libya, Mısır ve Suriye’de   “Tevhid, Adalet ve Özgürlük” istekleri zalimlerin iktidarlarını sarstı.

Halkların kendi iradesini ellerine alma çabaları; zalimlerce bir cezalandırmaya, bedel ödetme kampanyasına dönüştürülüyor.

-Mısır’da; halka dönüp ‘’İslam’ı mı istediniz, alın size darbe’’ dediler!

-Suriye’de; özgürlük isteyenlere varil bombaları yağdırıyorlar.

-Libya’da ; kardeşlerine sahip çıkanları, darbeci generallerle tasfiye etmeye çalışıyorlar.

-Ve Irak da, madem ki işgal projesine karşı direniyorsunuz, alın size ölüm ve yıkım diyorlar!

Ama zalimlerin bir hesabı varsa Allah’ın da bir hesabı var. Ve o hesap görücülerin en iyisidir.

Ne Mısır halkı sustu, ne Suriyeliler yıldı, ne Libya vazgeçti. ABD den Rusya’ya tüm işgalciler , Banglades’ten Suud’a işbirlikçileriyle kol kola. İran, ulusal çıkarları için ümmetin masum canlarını ve namusunu ayaklar altına alarak; Suriye, Yemen ve Irak’ta katliamlara ortak oluyor.

Bu manzara iradesine sahip çıkan Müslüman halkların karşı karşıya kaldığı zulmü özetliyor.

Her yerde direniş var, ümmet her yerde direniyor.

Mısır halkının oylarıyla seçilen Cumhurbaşkanı Mursi, Darbeci Sisi ve darbe destekçisi odaklar tarafından zorbalıkla iktidardan indirilerek kaçırıldı ve hapsedildi. Zalimlerin ördüğü korku duvarlarını yıkmış olan Mısırlı kardeşlerimiz yeniden meydanlara çıkarak gasp edilen hakları için mücadeleye devam etti. Başta Adeviyye Meydanı olmak üzere, ülkenin birçok yerinde yüzlerce kardeşimiz tankların karşısında hakkı haykırırken şehit edildi.

Darbe sürecine karşı insanlık tarihinin en meşru ve ahlaki direnişlerinden birini gösteren Mısır halkının yüzlercesini katleden, binlercesini de zindanlara dolduran Sisi cuntası, uyduruk gerekçelerle sözde mahkemelerinde yargıladığı kardeşlerimize idam cezaları vermeye devam ediyor. Hiçbir ahlaki ilkesi olmayan sözde mahkemeler Muhammed Mursi, Muhammed Bedii ve Yusuf el-Karadavi'nin de bulunduğu 106 Müslümana idam cezası verdiler önce. Ardından Sisi’nin müftüsü de bu idamların çoğunu onadı, bir kısmını da müebbet hapse çevirdi.

Daha dünkü başka bir duruşmaya Cumhurbaşkanı Mursi’yi idam mahkumlarına giydirilen kırmızı elbiseyle çıkardılar.

Bizler biliyoruz ki;Türkiye yakın tarihinde binlerce kardeşimizi ve âlimlerimizi elimizden çalan İstiklal Mahkemeleri gibi, Mısır darbe mahkemeleri de hukukun değil zulmün payidar olması için diktatörlerin emir erliğini yapmaktadırlar.

Bu kararlar bir kez daha darbenin hukuku olmayacağını göstermektedir. Hangi ülkede nasıl bir darbe gerçekleşirse gerçekleşsin, eğer darbeye karşı çıkmıyor, onu engellemiyorsanız peşinden gelecek hukuksuzluğu da engelleyemezsiniz. Uluslararası kamuoyunun sessizliği devam ederken darbeye darbe demekten dahi çekinenlerin bugün idam kararlarına tavır almalarını elbette beklemiyoruz.

Darbenin gerçekleştirildiği günlerde ellerinde silah bile olmadığı halde, gösteri yapan binlerce insanı katleden bir rejimin idam kararları bizleri şaşırtmıyor.

Sisi Cuntası İhvan’ı idam sehpalarıyla susturabileceklerini zannediyorlar;

Ama darbeciler ne İhvan'ı, ne de İslami Hareketi, Mısır halkının iradesini teslim alamayacaktır.

Doksan yıllık İhvan'ın mücadele tarihi Sisi zulmünü de bertaraf edecek güçtedir.

Hasan el-Benna, Seyyid Kutub'un mücadele örnekliğinden bugüne devam eden bir süreklilik vardır. Darbe rejiminin işbirlikçisi ülke ve güçler bunu göz ardı ediyorlar.

Dünyanın her yerinde, ezilen müslümanlar bir imtihanla daha karşı karşıyadır. Bizler Allah’ın bize emrettiği gibi sabrımızı koruyarak Hakk olanı haykıracağız. Zalimlerin karşısında dimdik duracağız. Yılmayacağız, yıkılmayacağız, bıkmayacağız!

Cenneti yüreğinde taşıyan insanları ölümle korkutamazsınız. Bizler bir ölür, bin diriliriz.

Musa'lar çağdaş firavunları tarihin çöplüğüne elbette göndereceklerdir.

Tüm zalimlere bilmedikleri bir şeyi öğretmek istiyoruz.

Bizler sizin zulmettiğiniz Müslüman Kardeşleriz.

Bizler dünyanın her yerindeyiz. Bizler dün vardık, bugün varız ve yarın da olacağız ve sizin karşınızda dimdik duracağız, adaleti haykıracağız.

İnananların destekçisi Allah’tır. Allah kendisine hakkıyla kulluk edenleri yalnız bırakmaz.

Sizin bu caniliğinizi tüm dünyaya haykıracağız. Nesillerimizi zulmünüzü anlatarak yetiştireceğiz. Gelecek, zalimleri lanetle hatırlayacak. Ve bir gün, bu dünya gül bahçesine dönecek. Bunu böylece bilin ve unutmayın!

Bu vesileyle Isparta’daki Müslümanlar olarak İhvan’a karşı gerçekleştirilen bu haksız, hukuksuz ve alçakça saldırıları, bir komediden farksız olan idam kararlarını, cuntanın baskı ve despotizmini şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Cinayet şebekesi cuntacıların işlediği katliamlarda şehid düşen kardeşlerimizin şehadetlerinin Âlemlerin Rabbi olan Allah katında kabul edilmesini Rabbimizden bir kez daha niyaz ediyoruz. Mısır halkını ve Müslüman kardeşler teşkilatını haklı davalarında sonuna kadar destekliyoruz. Mısır’da, Suriye’de, Filistin’de ve tüm dünyada müstekbirlere karşı direnen onurlu kardeşlerimizin yanında ve destekçileri olduğumuzu ifade ediyor, onları asla yalnız bırakmayacağımızı ilan ediyoruz.

Mısırlı kardeşlerimize ve tüm ümmete Rabbimizin ilahi çağrısını tekrarlıyoruz.

"Mahzun olma! Allah bizimle beraberdir.”  (Tevbe/40)

HABERE YORUM KAT