İspanya'dan Muhaliflere "Savunma" Yardımı

21.05.2013 21:39
İspanyadan Muhaliflere Savunma Yardımı
İspanya, Suriye'deki sivil halkın korunması amacıyla rejim muhaliflerine savunma malzemesi yardımı yapılmasını onayladı.

Daha önce Suriyeli muhaliflere siyasi destek veren ancak silah yardımına karşı olduğunu vurgulayan İspanyol hükümeti, tutumunu değiştirme yönünde sinyaller veriyor.

İspanyol hükümetinin desteği ile Madrid'de düzenlenen Suriyeli muhalifler toplantısı sonrasında Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) eski Başkanı Muaz el-Hatip ile bir araya gelen İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, ortak basın toplantısında son gelişmeleri değerlendirdi.

Margallo, hükümetinin Suriye krizindeki tutumunun bu ülkedeki olaylara paralel geliştiğini, bu çerçevede Suriyeli muhaliflere savunma malzemesi sağlanması yetkisi verdiklerini açıkladı.

Suriye'de her zaman diyalogdan ve müzakereci bir çözümden yana olduklarını kaydeden Margallo, Rusya'nın Suriye'ye silah yardımında bulunduğu yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine, "Silahlanma yanlısı bir tutum her zaman çatışmaları daha da artırır" değerlendirmesini yaptı.

Hatip'ten uluslararası topluma tepki

Hatip ise uluslararası topluma Suriye konusunda net kararlar almaması nedeniyle tepki göstererdi. Suriyelilerin çok acı çektiğini ve geçen iki yılda yaklaşık 80 bin kişinin öldüğünü, 1,5 milyon kişinin ülkeyi terk ettiğini ve 2 milyonun da ülke içinde yer değiştirmek zorunda kaldığını hatırlatan Hatip, "Çatışmanın bedelini herkes ödüyor" dedi.

Hatip ayrıca, Esed rejimine karşı muhaliflerin bu zamana kadar tek ses olamamalarının sebebini, "Karşılıklı anlayış eksikliği var. Ama herşeyden önce şüpheler var. Çünkü hiçbir zaman demokratik bir ortamda yaşamadılar" sözleriyle açıkladı.

ABD ve Rusya'nın girişimiyle Cenevre'de yapılması öngörülen uluslararası konferansa katılıp katılmayacakları konusunda henüz karar almadıklarını belirten Hatip, bu konudaki kararın İstanbul'da yapılacak toplantıda alınabileceğini söyledi. 

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim