1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. İspanya Seçimlerinde Radikal Sol Yükselişte
İspanya Seçimlerinde Radikal Sol Yükselişte

İspanya Seçimlerinde Radikal Sol Yükselişte

Bu ay sonunda yapılması beklenen İspanya seçimlerinde radikal sol Podemos’un tek başına olamasa da Yeşiller ile kuracağı koalisyonla iktidarı ele geçireceği öne sürüldü.

A+A-

İspanya 26 Haziran’da yapılacak seçimlere hazırlanıyor. Ülkedeki ekonomik kriz ortamında İspanya'nın en popüler partisi haline gelmiş radikal sol parti Podemos ülkede gittikçe daha popüler hale geldi.

Seçimle ilgili yapılan anketler, kemer sıkma politikalarına karşı çıkan Podemos pp (partido popular-halk partisi)’nin Yeşillerle kurduğu ittifakın ülkenin en güçlü sol hareketine dönüşmeye yakın olduğunu ortaya koydu.

İki partililiğin yıllardır fiilen yaşandığı ülkede, Sosyalistlerin İspanya tarihinde ilk defa bir başka sol hareketin arkasında kalabileceği belirtiliyor.

Ankete göre Halk Partisi yüzde 29.2, Podemos-Birleşik Sol ittifakı yüzde 25.6, Sosyalist Parti ise yüzde 21.2 oy alacak. Bu sonuçlara göre, aralık ayındaki seçimlerde olduğu gibi hiçbir partinin tek başına hükümet kurabilecek çoğunluğa ulaşamayacağı ve yeni bir hükümet krizinin patlak verebileceği kaydedildi.

Podemos, Yunanistan'daki radikal sol iktidar partisi Syriza'dan sonra bir AB ülkesinde iktidara gelmesi mümkün gözüken ikinci radikal sol parti. (Dünya Bülteni)

HABERE YORUM KAT