İslamofobi'ye Karşı Çağrı

02.01.2015 15:08
İslamofobi'ye Karşı Çağrı
Başbakan Davutoğlu, azınlık cemaatlerinin temsilcilerine yaptığı konuşmada, "İslamofobi'ye karşı sesimizi yükseltmeliyiz. Kim inancı nedeniyle baskıya uğramışsa hepsine karşı durmak mecburiyetindeyiz" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul'daki Dolmabahçe Ofisi'nde gayrimüslim azınlık cemaatlerinin temsilcileriyle yemekte buluştu. Davutoğlu'nun gündeminde son günlerde Avrupa'dan gelen cami yakma haberleri de vardı.

Davutoğlu burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Hiç bir zaman yurttaşlarımız arasında ayrım gözetmeyiz. Bütün yurttaşlarımızın bütün hakları bizim için azizdir. Tüm renkleri barındıran bu tablo çok önemlidir. Her türlü ötekileştirmeye karşı ortak sesimizi duyurmamız lazım. Hem İslamofobi hem anti-semitizm gündemimizde. Avrupa’da camilere dönük saldırılar hepimizin gündeminde. İslamofobiye karşı sesimizi yükseltmeliyiz. Kim inancı nedeniyle baskıya uğramışsa hepsine karşı kararlılıkla durmak mecburiyetindeyiz."

Yemeğe, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Rum Ortodoks Patrik Vekili Peter Stefanos, Türkiye Keldani Katolik Cemaati Ruhani Reisi Francois Yakan, Süryani Ortodoks Kilisesi İstanbul ve Ankara Metropoliti Yusuf Çetin, Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Prof. Mehmet Paçacı, Türkiye Süryani Katolik Patrik Vekili Yusuf Sağ, Ermeni Katolik Başpiskoposu Levan Zekiyan, Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva, Ermeni Patrik Vekili Aram Ateşyan katıldı.

Yemekte, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran ve Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem de bulundu.

Al Jazeera

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim