1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. İslami Mücadele Alanı Dikensiz Gül Bahçesi Değildir
İslami Mücadele Alanı Dikensiz Gül Bahçesi Değildir

İslami Mücadele Alanı Dikensiz Gül Bahçesi Değildir

Ahiret kurtuluşu muttakiler için mutlak olduğuna göre, seferimiz sürdüğü sürece, dünyevi zaferler kazanamasak bile, gerçek akıbet bizim için olduğu sürece niye karamsar olalım ki?

A+A-

Mustafa Siel’in makalesi:

Hayat Dikenli Gül Bahçesidir

Mısır, Libya, Suriye yada başka bir İslam beldesinde, İslami mücadele açısından olumsuz bir durumla karşılaşılsa, hemen umutsuzluğa düşülüyor. İslamcılar bir hata yapsa, hemen tüm ümitler yitiriliyor, bizden adam olmaz karamsarlığına giriliyor.

Oysa değil İslami mücadele alanı, sıradan hayat yaşayanlar için bile dünya dikensiz gül bahçesi değildir. Sıradan hayat yaşayanlar için dikensiz gül bahçesi olmayan dünya, bir de davası olanlar ve hele Müslümanlar ve İslami mücadele derdinde olanlar için dikensiz gül bahçesi hiç değildir.

Çünkü Müslümanlar İslami Mücadele alanında bizzat Yüce Allah tarafından denenmekte oldukları gibi, bu Mücadele alanında uymaları gereken kurallar, sıradan hayat yaşayanlar ile ideolojik dava mensuplarına göre çok çok fazla ve bu kuralların çiğnenip çiğnenmediği bizzat Yüce Allah tarafından denetlenmektedir.

Konuşmak ve Yazmak Kolay, Pratiğe Aktarmak Zordur

Okuyup yazma bazında kolay gözüken şeylerin ne kadar zor olduğu, kağıt üzerinde yapılıp, muhteşem ve hatasız zannedilen planların ne derece gerçek dışı ve imkansız olduğu, hep sahada ortaya çıkar.

Özellikle gençlik çağlarımızdaki sohbetlerimiz ve yazılarımızda dünyaya çok keskin çizgilerle nizamat veren bizler, hayata ve mücadele alanına atıldığımızda, eşlerimize ve çocuklarımıza bile nizamat veremeyince, adeta şeytan çarpmışa döneriz.

Kulluk imtihanı ve o imtihanın en önemli alanlarından biri olan İslami mücadele alanı işte böyle sorunlu bir alandır. Her zamanda sorunlu olmaya devam edecektir. Çünkü imtihan demek sorun demektir ve sorunsuzluk ancak cennete girebilenler için ahirette mümkündür.

Peygamberler Ve Sahabeleri En Zorlu Alanlarda İmtihan Olmuşlardır

Tüm peygamberlerin ve peygamberimizin hayatları hep mücadele ile geçmiş, hiçbirisinin hayatı ve mücadelesi dikensiz gül bahçesi olmamıştır. Bu konuda sayısız ayet ve misal söz konusudur Kur’anda.

Yazının Devamı…