1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. İslami Cephe ‘Güvenlik Timleri’ Kurdu
İslami Cephe ‘Güvenlik Timleri’ Kurdu

İslami Cephe ‘Güvenlik Timleri’ Kurdu

Suriye’de rejime karşı savaşan en güçlü gruplardan İslami Cephe, Halep’te oluşturduğu güvenlik timleriyle, denetimi altında bulunan bölgelerde asayişi sağlamaya çalışıyor.

12 Aralık 2014 Cuma 12:34A+A-

Timler, İslami Cephe'nin kontrolü altındaki bölgelerin giriş ve çıkışlarında oluşturulan güvenlik noktalarında kimlik kontrolü yapmaya ve araçları denetlemeye başladı.

İslami Cephe’nin güvenlik birimleri sorumlusu Ebu Esad, kentteki bir çok adli vakayı engellediklerini, aynı zamanda halkın şikayetlerini dinleyip sorunlarını çözmek için çaba gösterdiğini de dile getirerek, "Kentin giriş ve çıkışlarında bu kontrol noktalarını, rejim güçlerinin muhtemel saldırılarını engellemek için oluşturduk'' dedi.

Ebu Saad, güvenlik timlerinin hırsızlara karşı gece operasyonları da düzenlediğini kaydederek, "Kentte oluşan güvenlik boşluğunu doldurmamız gerekiyor, terk edilmiş bölgelerde halka ait malları da koruyoruz. Hırsızların depo olarak kullandığı bir çok yeri basarak çalınan malları sahiplerine iade ettik. Azez ilçesinin sınırında bombalı saldırı hazırlığında bulunan bir kişiyi yakaladık. Halka zarar veren kim olursa sorgulayıp mahkemeye gönderiyoruz'' diye konuştu.

Halep'te direniş

Halep'te yaklaşık bir yıldır süren rejim kuşatması son haftalarda yoğunlaştı. Muhalifler Halep merkezini diğer bölgelere bağlayan 4 kilometrelik bir koridorda direnişini sürdürüyor.

Şam rejimi daha önce de Humus'ta benzer bir şekilde yaklaşık iki yıl boyunca kuşatma uygulamış ve bölgede büyük bir insani dram yaşanmıştı.

Kuşatma altında tuttuğu bölgelere ilaç ve gıda girişine izin vermeyen rejim güçleri, bu şekilde kenti teslim olmaya mecbur bırakma politikası güdüyor.

Rejimin Humus'ta uyguladığı abluka, Cenevre 2 Konferansı'nda da gündeme gelmiş, varılan anlaşma ile bölgeye gıda ve insani yardım girişine bir süre izin verilmişti.

Al Jazeera ve AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum