İslamcılar 'Anayasa' İçin Meydanlara İniyor

10.11.2011 16:55
İslamcılar Anayasa İçin Meydanlara İniyor
Mısır'da Başbakan yardımcısının yeni anayasa taslağını kabul etmeyen İslamcı partiler, gösteri düzenleme kararı aldı.

Mısır, devrik lider Hüsnü Mübarek sonrası yeni siyasal düzenini oluşturmaya çalışırken; ülke siyasetinde etkin olan parti ve hareketler de anayasal metin ile ilgili düşüncelerini dile getiriyor.

El Mısr el Yevm Gazetesi'nin haberine göre Mısır Başbakan Yardımcısı Ali el Selmî, geçtiğimiz haftalarda ülkedeki siyasî parti temsilcileri ile bir araya gelerek yeni anayasa metni ile ilgili görüş alışverişinde bulunmuştu.

Görüşmeye katılmayarak boykot eden Cemaat-i İslamî, Hürriyet ve Adalet Partisi ile en-Nur Partisi anayasa taslağı ile ilgili memnuniyetsizliklerini dile getirdiler.

Müslüman Kardeşler'e yakınlığı ile bilinen Hürriyet ve Adalet Partisi hukuk danışmanlarından Ahme Ebu Baraka, partisinin yeni anayasa taslağı konusunda memnun olmadığını ve bu noktada gerçekleştirilecek gösterilere destek vereceklerini açıkladı.

Selefiler tarafından kurulan en-Nur Partisi de yeni anayasa taslağına tepki gösteriyor. Selefilerin ve en-Nur Partisi'nin önde gelen liderlerinden Basim el Zarka, Başbakan yardımcısı el Selmi'yi eleştirerek halkın iradesini ele geçirmeye çalışmakla suçladı.

SOL PARTİLER GÖSTERİYİ DESTEKLEMİYOR

Mısırlı sol partiler ise yeni anayasa taslağına karşı İslamcılar tarafından gerçekleştirilecek gösteriyi desteklemeyeceklerini açıkladı.

Vefd Partisi ve Tecemmü Partisi, Değişim İçin Ulusal Birlik Partisi ve diğer gruplar gösteriyi desteklemeyeceklerini beyan etti.

Değişim İçin Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Abdul  Celil Mustafa İslamcıları eleştirerek sadece kendi menfaatlerini düşündüklerini ve Cuma günkü gösterinin de bunun için gerçekleştirildiğini iddia etti.

DÜNYA BÜLTENİ

 • Yorumlar 2
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim