1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. İslam Ümmeti Bu İhaneti Unutmayacak!
İslam Ümmeti Bu İhaneti Unutmayacak!

İslam Ümmeti Bu İhaneti Unutmayacak!

Dün Suudi Arabistan, bugün de Mısır cuntasının İhvan ve onunla bağlantılı olarak Hamas'a dair izlediği siyaset coğrafyamızdaki diktatörlüklerin İslami hareket tahammülsüzlüğünü bir kez daha ortaya koydu.

A+A-

Dün Suudi Arabistan, bugün de Mısır cuntasının İhvan ve onunla bağlantılı olarak Hamas’a dair izlediği siyaset coğrafyamızdaki diktatörlüklerin İslami hareket tahammülsüzlüğünü bir kez daha ortaya koydu.

İslam coğrafyasının Arap havzasında baş gösteren halk intifadaları Arap diktatörlüklerin maskesini de indirmeye devam ediyor. Bölgedeki toplumsal ayaklanmalarda İslami hareketin giderek kavileşen inisiyatifi istibdat rejimlerinin yüreğine korku salıyor. Müstebit idarecilerin son zamanlarda İhvan-ı Müslimin hareketine karşı ortaya koyduğu tahammülsüzlük, onlardaki beka kaygısının had safhaya çıktığını göstermektedir.

Coğrafyamızdaki diktatörlüklerin, özellikle de Arap müstebitlerin İhvan alerjisi öteden beri biliniyordu. Ancak İhvan’ın haseten de Mısır’da ivme kazanması sonrasında bu rejimlerin bocalaya geldikleri beka kaygısı daha bir görünür olmaya başladı.

İhvan Tahammülsüzlüğü Dostla Düşmanı Aynileştiriyor!

Bölgedeki İhvan alerjisi kimleri bir araya getirmiyor ki! Mübarek topraklara üşüşmüş Suudi Arabistan despotizminden mezhepçi rekabetin basiretini körelttiği İran’a, Suud’un sözde karşı olduğu Baas diktatörlüğünden ABD’sine değin İhvan alerjisi görünürde birbirine düşmanlık-karşıtlık taslayan birçok rejimi bir araya getirmiş görünüyor. Tavır düzeyinde düşman güçleri kardeş kılan bu kirli koalisyon mide bulandırıyor. Demokrasi muhafızlığını dilinden düşürmeyen ABD, söz konusu İhvan’da somutlaşmış İslami yönetim olunca kendisini nispet ettiği değerlerden yüz çevirerek çarçabuk cunta yanlısı olmaktan utanmıyor. İslami hareketlere patronaj işlevi gördüğünü iddia eden ve üzerimizde adeta mihnet oluşturan İran rejimi, sırf Suriye diktatörünün aleyhine tutum sergilediği için Mısır’da İhvan’ı rahatlıkla cuntaya satabiliyor. Mübarek topraklarda saltanat inşa eden Suudi Arabistan krallığının Suriye’de takındığı Esed karşıtı maske Mısır’da izlediği cunta yanlısı siyaset sonucunda rahatlıkla düşebiliyor. 

Hamas, Suriye Halkına İhanet Etmediği İçin Cezalandırılıyor!

Bunları aynı potada buluşturan bir diğer gelişme de Hamas üzerinden şekilleniyor. İhvan’la bağlantılı olan bu hareket de yine Mısır İhvan’ı ile ilişkisi ve Suriye’de Baas diktatörlüğüne karşı ayaklanan Suriye halkının yanında tutum belirlemesi dolayısıyla aynı kamp tarafından cezalandırılıyor.

Dün kitap fuarına İhvan’ı sokmama alçaklığını gösteren Suud istibdadı, İran ve Türkiye ile giriştiği rekabetin verdiği sarhoşlukla kucağına düştüğü ABD ve İsrail’i üzmemek için Hamas’ın ve onun üzerinden Gazze halkının maruz bırakıldığı mezalime karşı susmayı yeğliyor. Aynı rejim ayrıca Mısır’da ayakta tuttuğu kukla hükümetin Hamas’ı cezalandırmasında açık suç ortağı konumunda.

Suriye’de Esed’e karşı tavır takındığı için İran rejiminin Hamas’ı gözden çıkardığı zaten çok oluyor. Küresel sisteminin başaktörlerinden biri olarak ABD’nin ise Hamas alerjisi malum. Özgür seçimler sonucunda Gazze halkının Hamas’ı iktidara getirdiği günden bu yana demokrasi havarisi ABD’nin söz konusu Filistin olunca demokrasiyi hatırladığı yok. Mısır özelinde “İhvanofobia”nın kardeşleştirdiği karşıt güçlerin bu kirli ittifakı Hamas alerjisi üzerinden kökleşiyor.

Coğrafyamız, özellikle de İhvan ve Hamas alerjisi üzerinden garip yakınlaşmalara, kirli ittifaklara sahne oluyor. İslami hareketin toplumsal ve siyasal sorunlar paralelinde giderek artan inisiyatifi bugüne kadar taşınan büyük iddiaların temelsizliğini ifşa ediyor, maskeleri düşürüyor.

Beytimizde bizden görünen bu içimizdeki beyinsizler takımının İhvan ve Hamas üzerinden İslami harekete karşı giriştiği muazzam ihaneti bu ümmetin çocukları elbette unutmayacak. Mısır’da 3 koca diktatörü tarihin çöplüğüne mahkûm eden tarih, elbette son diktatörleri de bir gün çöpe atacak. Hak ve halk nezdinde kazanan elbette istikbalde yine İhvan olacak. İslami değerlere, kardeşlik ve fıtrata, İslam ümmeti ve onun maslahatına ihanet etmediği için cezalandırılan Gazze halkı ve onun aziz temsilcisi Hamas’a bu mezalimi reva görenlere elbette nassın rabbi, nassın ilahı ve gerçek maliki olan Allah hesap soracak!


HAŞİM AY / ISLAAH AHBER

HABERE YORUM KAT

1 Yorum