İslam Karşıtı Irkçı Wilders'a Dava Açıldı

20.03.2014 12:53
İslam Karşıtı Irkçı Wilders'a Dava Açıldı
Hollanda’da daha çok İslam ve Müslüman karşıtı tutumuyla tanınan aşırı sağcı Özgürlükler Partisi lideri Wilders’in Faslılara yönelik ayrımcı ifadeleri yargıya taşındı.

Hollanda’da daha çok İslam ve Müslüman karşıtı tutumuyla tanınan aşırı sağcı Özgürlükler Partisi (PVV) lideri Geert Wilders’in geçen hafta ülkedeki Faslılara yönelik ayrımcı ifadeleri yargıya taşındı.

Lahey’de yaşayan ismi açıklanmayan bir kişinin Wilders aleyhine dava açtığı belirtildi. Tartışmalarla ilgili açıklama yapan Faslılar Danışma Kurumu, benzer sürecin kendileri tarafından da başlatılacağını bildirdi.

Aşırı sağcı politikacı geçen hafta yaptığı açıklamada Hollanda’da yaşayan Faslıların sayısının azalmasına yönelik arzusunu dile getirmişti.  

Wilders, yerel seçim sonuçlarıyla ilgili dün gece düzenlenen parti toplantısında ise üyelerine “Hollanda’da çok mu, az mı Faslı istiyorsunuz?” sorusunu sormuş, salondakiler hep bir ağızdan “Az, az” diye karşılık vermişti.

Açıklamaların kabul edilemez olduğunu belirten Faslılar Danışma Kurumu, rencide olan herkesi Wilders hakkında dava açmaya çağırdı.

Aşırı sağcı politikacının sözlerinin ırkçılığa yol açtığını kaydeden Faslılar Danışma Kurumu sekreteri Aissa Zazen, kendisini şok eden bu açıklamaların "nefret içerikli" olduğunu dile getirdi.

Daha önce de benzer eylemlere imza atan Wilders’ın özellikle 2008 yılında çektiği Müslümanlara hakaret içeren “Fitne” adlı filmi büyük tepki toplamıştı. Bu kapsamda 2011 yılında Müslümanlara karşı kin ve nefrete yol açtığı gerekçesiyle yargılanan Wilders suçsuz bulunmuştu.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim