1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan Ortadoğu Dörtlüsünün Raporuna Tepki
İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan Ortadoğu Dörtlüsünün Raporuna Tepki

İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan Ortadoğu Dörtlüsünün Raporuna Tepki

Ortadoğu Dörtlüsü olarak bilinen AB-ABD-Rusya ve BM'nin hazırladığı Filistin-İsrail raporuna İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan tepki geldi.

A+A-

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Ortadoğu Dörtlüsünün (ABD, AB, Rusya ve BM) Filistin-İsrail sorunuyla ilgili yayımladığı raporu "nesnellikten yoksun" olarak nitelendirdi.

İİT Genel Sekreteri İyad Medeni yaptığı yazılı açıklamada, Ortadoğu Dörtlüsünün hazırladığı ve "Filistin-İsrail sorununa tek çözüm yolunun iki devletli uzlaşmadan geçtiğinin" belirtildiği raporla ilgili değerlendirmede bulundu.

Raporda, "Filistin halkı ile işgalci İsrail'in bir tutulması ve Filistin şiddeti ifadesinin kullanılmasından" dolayı üzüntü duyduğunu belirten Medeni, "Rapor, İsrail işgalini ve onun siyasi çözümün önünde hala büyük bir engel teşkil eden illegal uygulamalarını tanımlamada nesnel değil." ifadesine yer verdi.

Medeni, Ortadoğu Dörtlüsüne, İsrail işgalinin son bulmasını ve başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin kurulmasını sağlayacak nihai adımların atılması için siyasi süreçte dürüst bir arabulucu rolü oynaması çağrısı yaptı.

Filistin halkının işgal altında olduğuna dikkati çeken Medeni, son iki yıl içinde 2 bin 420 Filistinlinin öldürüldüğünü, evlerinin yıkıldığını, bir toplu cezalandırma yöntemi olarak elektrik ve sularının kesildiğini, mali ve doğal kaynaklarının gasp edildiğini dile getirdi.

Dörtlünün dün yayımladığı raporda, "yerleşim yerleri, Filistinlilerin evlerinin yıkılması ve İsrail'in kamulaştırma yapmasının iki devletli çözümün canlılığını gittikçe aşındırdığı" ve "Filistinlilerin şiddet konusunda tahrike son vermesi gerektiği" ifadelerine yer verilmiş ve Filistin-İsrail sorununa tek çözüm yolunun iki devletli uzlaşma olduğu belirtilmişti.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum