İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan Myanmar'a Mektup

26.11.2015 15:49
İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan Myanmar'a Mektup
İİT Genel Sekreteri Medeni, Myanmar'daki seçimden zaferle çıkan muhalefetteki NLD'nin lideri Aung San Suu Çii'ye Rohingya Müslümanları ve ülkedeki diğer azınlıklar için mektup gönderdi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Medeni,  Myanmar'daki seçimden zaferle çıkan muhalefetteki Demokrasi İçin Ulusal Birlik'in (NLD) lideri Aung San Suu Çii'ye Rohingya Müslümanları ve ülkedeki diğer azınlıklar için mektup gönderdi.

İİT tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, NLD'nin zaferle çıktığı genel seçimin ardından Myanmar'daki "demokrasiye" geçiş sürecinin desteklendiği belirtildi.

Açıklamaya göre NDL Genel Başkanı Aung San Suu Çii'yi seçim başarısı nedeniyle mektup ileten Medeni, "Yeni hükümetin uzlaşı sürecini güçlü şekilde desteklemesi ve bunun Rohingyalılar da olmak üzere Mynmar'daki tüm etnik azınlıklar yararına dönüştürülmesini" umduğunu kaydetti. Medeni, "Rohingyalıların bazı keyfi kanunlar gereği haklarından mahrum edildiğine" işaret ederek, Mynmar'daki yeni atmosferde, bu toplumun meşru hakları olan tanınmalarını sağlayacak kapsayıcı ve yapıcı bir yöntem izlenmesi çağrısı yaptı. Açıklamada ayrıca, İİT'nin Mynmar halkına, eşitlik ve adalete dayalı demokratik toplum inşa etme sürecindeki desteği yinelendi.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim