İslam Dünyasında Yalnızlaşan İran Hindistan’la İttifak Arıyor

23.05.2016 14:47
İslam Dünyasında Yalnızlaşan İran Hindistan’la İttifak Arıyor
Afganistan’da, Irak’ta, Suriye’de eli Müslüman kanına bulaşan ve Müslüman halklar nezdinde giderek yalnızlaşan İran, şimdi de Hindistan’la müttefiklik ilişkileri arayışında!

Hindistan da İran’ın bu arayışlarını karşılıksız bırakmadığı Hindistan Başbakanı Narenda Modi’nin Tahran ziyaretinden anlaşılıyor.

Ziyaretin detaylarına ilişkin Dünya Bülteni sitesinde yer alan haberde şu bilgiler aktarılıyor:

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani resmi ziyaret için Tahran'a gelen Hindistan Başbakanı Narenda Modi ile görüştü. Toplantı sonrası iki lider bir basın açıklamasında bulundu.

Hasan Ruhani basın toplantısında Hindistan'ın Asya kıtası ve bölgede önemli rol oynadığını belirterek, şunları kaydetti:

"İran ve Hindistan arasındaki ilişkilerin artırılması iki ülkenin halkı ve tüm bölgenin yararınadır. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler eskisinden daha çok geliştirilebilir. Bugün yapılan görüşmelerde ticari ilişkilerin kapsamlı ekonomik ilişkilere dönüştürülmesine karar verildi. Hindistan’ın Çabahar limanına yatırım yapması İran ve Hindistan ilişkilerinin büyük sembolü niteliğinde olabilir. Afganistan, Irak, Suriye ve Yemen gibi ülkelerde yaşanan krizleri dikkate alarak, iki ülkenin siyasi alanda da işbirliği yapmasının gayet olumlu sonuçlar doğuracağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

İkili ilişkilerin geliştirilmesini memnuniyetle karşıladığı belirten Narenda Modi de bu toplantıda, "Bölgenin güven ve istikrarında İran ve Hindistan kilit rol oynuyor. Terörizm tehlikesinin yayılmasını engellemek konusunda iki ülkenin ortak görüşleri vardır. İran ile Hindistan, terörizm ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele konusunda işbirliği yapabilir" şeklinde konuştu.

HİNDİSTAN 20 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPACAK

Geçtiğimiz günlerde Hindistan Enerji bakanı Dharmendra Pradhan, ülkesinin İran'daki Çabahar liman kentine 20 milyar dolarlık enerji yatırımına hazır olduğunu açıklamıştı. Pradhan, İran Petrol Bakanı Bican Zanganeh ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada "İran ve Hindistan’ın enerji bağları sadece petrol ticaretine bağlı kalmayacak" demişti. Hindistan'dan gelen bu açıklamanın ardından iki ülke arasında önemli ticari anlaşmalar imzalanması bekleniyor.

Etiketler: , ,
 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim