İslam Dünyası Laik Olamaz

24.09.2013 21:58
İslam Dünyası Laik Olamaz
Almanya'nın önde gelen İslam bilimcilerinden Prof. Gudrun Krämer, Arap dünyasında laik bir devletin mümkün olmadığını söyledi.

Münster Üniversitesi'nde düzenlenen Alman Şarkiyatçılar Buluşması'nın açılışında konuşan Krämer, bilimsel araştırmaların bu dünyada din ile devletin kesin hatlarla ayrılamayacağını ortaya koyduğunu ifade etti.

İslam bilimci, laik bir devlet modelinin sadece İslami kesim tarafından değil, neredeyse tüm toplum tarafından reddedildiğini aktardı. Bu ülkelerde laikliğin ''dinsizlik'' olarak görüldüğünü ve dinsiz olanın da hiçbir değere inanmadığı için sınırının olamayacağının düşünüldüğünü söyledi.

'Arap Baharı' olarak nitelendirilen ayaklanmaların yaşandığı ülkelerde ve İran gibi diğer ülkelerde laikliği toplumsal barış olarak sunanların şanslarının olamayacağının altını çizen Krämer, Arap dünyasında laikliğin reddinin siyasi, hukuki, ekonomik ve kültürel sebeplerinin olduğunu vurguladı.

İslam bilimci, ''Laiklik, otoriter rejimlerin halkı zorbalıkla bastıran devletlerin ideolojisi olarak görülüyor.'' dedi.

Timetürk

 • Yorumlar 2
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim