1. HABERLER

  2. HABER

  3. İslam Alemine "Türkiye'ye Destek" Çağrısı
İslam Alemine "Türkiye'ye Destek" Çağrısı

İslam Alemine "Türkiye'ye Destek" Çağrısı

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Rusya'nın ekonomik yaptırım kararlarına karşı "Türkiye'ye ve Türk ürünlerine destek" çağrısında bulundu.

A+A-

Birlikten yapılan yazılı açıklamada, " Müslümanlardan, haklı davasında Türkiye'nin yanında olmaları istenirken, Türkiye ürünlerine ve ekonomisine destek verilmesi gerektiği" ifade edildi.

Başta Suriye, Irak ve Filistin olmak üzere bölgede yaşanan yıkıcı durum ve artan gerginliğe işaret edilen açıklamada, "Suriye ile Rusya'nın kışkırtma ve provokasyonlarıyla Türkiye'nin kargaşa ve savaş ortamına çekilmeye çalışılmasını kaygıyla izliyoruz. Söz konusu provokasyonlar Rus uçağının düşürülmesi ve ardından gelen Rusya'nın Türk ürünlerini boykot kararı ile neticelendi" denildi.

Tansiyonun yükseltilmemesi, barışçıl ve diplomatik yollarla çözüm bulunmasını isteyen Birlik, Müslümanları başta Suriye meselesinde olmak üzere Türkiye'nin izlediği onurlu tutumunun yanında yer almaya çağırarak her türlü meşru yollarla Türkiye ürünlerinin ve ekonomisinin desteklenmesi talebinde bulundu.

-İslam ülkelerine çağrı

"İslam ülkelerine, Müslüman halklara, şirketlere ve tüm fertlere Türk ürünlerine destek vermeleri, ekonomisinin turizm ve benzeri yollarla desteklenmesi çağrısında bulunuyoruz" denilen açıklamada, "Türkiye'nin böyle bir durumda yalnız bırakılmasının dinen caiz olmadığı" kaydedildi.

Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı bu durumun "Suriye, Filistin, Miyanmar, Somali, Irak, Mısır, Libya gibi ülkelerde mazlumların, hakkın ve adaletin yanında olmasından kaynaklandığına" işaret eden açıklama, "Allah Türkiye ve tüm İslam alemini korusun" ifadesiyle son buldu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Türkiye'ye yönelik bir dizi ekonomik yaptırım kararını imzalamasının ardından sosyal medyada başlatılan ve giderek yayılan Türkiye ve Türkiye ürünlerine destek kampanyasına Arap dünyasından çok sayıda aktivist, yazar ve din adamı destek veriyor.

AA

HABERE YORUM KAT