İskilipli Âtıf Hoca İçin Anıt Mezar

28.06.2010 12:19
İskilipli Âtıf Hoca İçin Anıt Mezar
Şapka Kanunu'na muhalefetten dolayı Cumhuriyet döneminde idam edilen İskilipli Atıf Hoca'nın, anıt mezar projesinin statik planı tamamlandı.

Cumhuriyetin ilk yıllarında yazdığı 'Frenk Mukallitliği ve Şapka' isimli kitap yüzünden yargılanıp idam edilen ve yıllardır kayıp olan mezarı bir süre önce bulunup İskilip'e taşınan İskilipli Mehmet Atıf Hoca'nın defnedildiği yere yapılacak olan anıt mezarın statik planı da tamamlandı. İskilipli Mehmet Atıf Hoca'nın mücadelesini ve gördüğü zulmün izlerini taşıyan anıt mezarın inşaatının temelinin de önümüzdeki günlerde atılması bekleniyor.

İskilip Belediyesi yapıyor

Çorum'un İskilip İlçesinde bulunan Gülbaba Mezarlığı'na yapılması planlanan anıt mezarın projesi; Mimar Mehmet İşçi, Mimar Khaled Awud ve Mila Proje Grubu tarafından İskilipli Mehmet Atıf Hoca'nın hayatının araştırılmasından sonra titiz bir çalışmayla hazırlandı. Projenin son hali olan statik planlarının da tamamlanmasından sonra İskilip Belediyesi ve İskilipli Mehmet Atıf Hoca için kurulan yeni bir dernek tarafından önümüzdeki günlerde inşaat çalışmalarına başlanması ön görülüyor.

Gülbaba Mezarlığı'nda

İskilipli Atıf Hocaefendi'nin (Koldan) idam edildiği günden beri kayıp olan veya gizlenen mezarı, Mehmet Sılay'ın da içinde bulunduğu kalabalık bir ekip tarafından yaklaşık 10 yıllık titiz bir araştırma ve inceleme sonucu bulunmuştu. Mezara, 1954'ten önce Mamak Mezarlığı olan ancak şimdi Şafaktepe Parkı olarak bilinen yerde hiçbir mezar taşı, işaret olmayan çimlerin altında ulaşılmıştı. Âtıf Hocaefendi'nin kemikleri; DNA testi yapıldıktan sonra, cenaze namazı kılınıp, Yasin-i Şerif'ler eşliğinde İskilip'teki Gülbaba Mezarlığı'na defnedilmişti.

Kaynak: Milli Gazete

 • Yorumlar 3
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim