1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. IŞİD'in Silah Üssü!
IŞİD'in Silah Üssü!

IŞİD'in Silah Üssü!

IŞİD’in silah, bomba imalatı yaptığı ve en etkin savaş aracı olarak kullandığı bombalı araçları ürettiği bölgeye ulaşıldı. Örgütün bölgedeki köylüleri de çalıştırdığı imalathanelerde üretilip depolanan silahlar örgütün savaştığı bölgelere taşınıyor.

A+A-

Yılmaz Bilgen / Yeni Şafak

IŞİD'in, silah, bomba imalatı yaptığı ve en etkin saldırı aracı olarak kullandığı bomba monte edilmiş araçların imal edildiği ve depolandığı bölgeye ulaşıldı. Bölge Türkiye sınırına 24 kilometre mesafedeki el-Bab, Çobanbey ve Mera kasabalarına eşit uzaklıkta Able köyünde yer alıyor.

Eski taş ocaklarının olduğu bölgede kurulan atölyelerde üretilen ve yeraltı sığınaklarında saklanan silah ve cephaneler Suriye'nin tüm bölgelerine bu merkezden gönderiliyor. İmalathane ve çevresi üst düzey güvenlik önlemi ile korunuyor, bölgede örgüt üyeleri dâhil hiçbir sivilin telefon ve benzeri elektronik cihaz taşımasına izin verilmiyor.

Fabrikaları Aratmıyor

IŞİD daha önce el yapımı havan mermileri ve benzeri birçok cephanesini Halep'in kuzeydoğusundaki el-Bab kasabasında bulunan imalathanelerinde üretiyordu. Ancak kasaba sürekli koalisyon güçlerine ait İnsansız Hava Araçları (İHA) tarafından gözetleniyor ve bombalanıyordu. Örgüt bu saldırılardan kaçmak için atölyelerini daha orta bölgede yer alan ve eski taş ocakları ile çevrili kayalık Able köyüne kaydırdı. Köyün taşlık alanda bulunan mağaralarında, torna tezgâhları, kaynak makinaları ve benzeri cihazlarla fabrikaları aratmayan teknolojilerle silah üretiliyor.

isid_silah_ussu.jpg

Sivil Araçlarla Sevkiyat

Yer yer köylülerin de çalıştırıldığı silah imalathanelerinde üretilip depolanan cephane ve silahlar kamyon, akaryakıt tankerleri ve sivil minibüsler aracılığı ile örgütün savaştığı bölgelere taşınıyor. Özellikle Kobani, Tel Abyat, Şam, Humus ve Dera gibi bölgelere buradan silah, cephane ve bomba monte edilmiş araç sevkiyatı yapılıyor. Ayrıca roketatar ve katyuşa füzeleri de buradaki yeraltı depolarında tutuluyor.

Koalisyon Görmüyor!

Yaklaşık 2 kilometrekare alanda bir yıldır üretim ve sevkiyat yapılan tesislere, koalisyon güçleri ve ABD ittifakı ile bölgeye aylardır bomba saldırısı yapan Rusya güçleri hiç saldırmıyor. Örgüt silah sevkiyatını daha çok geceleri gerçekleştirirken, bölgede şüphelendiği şahısları göçe zorluyor. Son bir yıldır aktif olan Able köyündeki tesisler; otomobil, motosiklet, minibüs ve kamyonların kurşun geçirmez hâle getirilip canlı bomba araçlarına dönüştürüldüğü en önemli merkez. Burada üretilip Suriye'nin tüm bölgelerine ve Irak'a gönderilen canlı bomba araçlarından günde 20-30 tane yapılıyor.

HABERE YORUM KAT