1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. IŞİD’in Saldırganlığı Kürtleri Maliki’ye Yakınlaştırıyor!
IŞİD’in Saldırganlığı Kürtleri Maliki’ye Yakınlaştırıyor!

IŞİD’in Saldırganlığı Kürtleri Maliki’ye Yakınlaştırıyor!

Musul’da Sünni halkın Maliki zulmüne karşı ayaklanması ile başlayan kıyam süreci IŞİD’in basiretsizliği yüzünden tehdit altında.

A+A-

Rıdvan Kaya / Haksöz Haber

Barzani güçlerinin hakimiyetindeki bölgelere yönelik askeri operasyonlara girişen IŞİD hedef, mantık, insaf gözetmeyen tutumuyla Maliki diktatörlüğünü güçlendiriyor. Oysa Sünnilerin yoğun baskı ve zulüm altında yaşadıkları Anbar, Ninova, Selahaddin eyaletlerinde başlayan kıyamın öncelikle Maliki diktatörlüğünün merkezi olan Bağdat’ı hedef alması bekleniyordu.  

Musul’un ele geçirilmesinden sonra adını İslam Devleti olarak kısaltan IŞİD, uyguladığı taktiklerle kitleleri adeta İslami devlet anlayışından uzaklaştırma politikası güdüyor. Hakimiyet kurduğu bölgeleri büyütme mantığıyla hareket eden IŞİD ittifak edebileceği, birlikte hareket edebileceği kesimleri düşmanlaştıran uygulamalara imza atıyor.

Hiçbir önceliği olmamasına rağmen türbe yıkımlarına girişerek Şiilerin “türbelerimiz tehdit altında” propagandasını haklı çıkartan eylemlerden sonra, şimdi de Hıristiyan ve Ezidilere yönelik söylemleriyle İslami hareketlere yönelik kalıplaşmış bir itham olan “gayrı Müslimleri hedef alıyor” tezini haklı çıkartıyor.

Irak’ta Sünni Arapların ve Kürtlerin birlikte hareket etmesi her açıdan bir zorunluluk, çok basit bir akıl yürütmeyle her iki kesimin de birbiriyle ittifak etmek zorunda oldukları açık. Buna rağmen IŞİD’in Kürtleri düşmanlaştıran bir politika izlemesi Irak’ta sadece ABD destekli İran imparatorluğuna hizmet etmeyi getiriyor. Kitlesel tabanının bulunmadığı yerlerde IŞİD’in askeri hakimiyet peşinde koşması bu bölgelerde yaşayan insanları laik-milliyetçi hareketlere yakınlaştırırken, uzun vadede İslami hareketin muhatap kitle zeminini daraltıyor.

IŞİD nasıl bir strateji izliyor, neyi hedefliyor bilmiyoruz ama zoru başardığı ortada! Düne kadar birbirlerine düşman olan Maliki yönetimiyle Barzani’yi yakınlaştırdığı gibi, selden kütük kapma hesabı içindeki Rojava fırsatçısı PKK-PYD’yi de KDP’nin ve Kürtlerin hamisi, koruyucusu konumuna oturttu. Bu kadar basiretsiz bir tutum ancak stratejik bir akıl ile mümkün olsa gerek!

Yazının Devamı >>>