IŞİD'in Kontrolündeki Havice'den Kaçışlar Sürüyor

07.08.2016 15:40
IŞİD'in Kontrolündeki Havice'den Kaçışlar Sürüyor
IŞİD'in kontrolündeki Irak'ın Kerkük kentine bağlı Havice ilçesinden kaçan 33 sivilin Peşmerge mevzilerine iltica ettiği bildirildi.

IŞİD'in kontrolündeki Irak'ın Kerkük kentine bağlı Havice ilçesinden kaçışlar sürüyor.

Kerkük Güneybatı Cephesi Peşmerge Komutanı Yarbay Kaka Reş Lacdin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “IŞİD'in, sınırlarını çok dikkatli bir şekilde kontrol altına almasına rağmen Havice ilçesinden kaçışlar devam ediyor. Dün gece 33 kişiden oluşan 6 aile mevzilerimize ulaştı.” dedi.

Örgütün 2 yıldan uzun süredir elinde tuttuğu Havice'den kaçışların her geçen gün arttığına dikkat çeken Lacdin, kaçan sivillerin Peşmerge mevzilerine ulaşabilmesi için ortalama 3 gün yürüdüklerini söyledi.

Lacdin, kontrolü altındaki bölgelerde yaşayan sivillerin kaçışına mani olmak için örgütün acımasız uygulamalara başvurduğunu söyleyerek, Peşmerge mevzilerine giden yolların mayın veya bomba tuzaklarıyla döşendiğini, sivillerin fark edilmesi hâlinde ise yaylım ateşine tutulduklarını dile getirdi.

Bazı militanların kaçışlara göz yummak için sivillerden haraç aldığını iddia eden Lacdin, “Havice'den, Tikrit, Şırgat ve diğer bölgelere iltica etmek isteyen sivillerden militanlar aile başı 500 dolar haraç alıyor.” diye konuştu.

“İki Torunum Mayın Patlaması Sonucu Öldü”

Kaçan sivillerin arasında yer alan 59 yaşındaki Hatice Meri, “Canımızı bu canilerden kurtarmak için ölüm yolunu seçtik. İki torunum bastıkları mayının patlaması sonucu öldü, cenazelerini bile alamadık. Öldükleri yerde bıraktık.” dedi.

Meri, gündüzleri tarlalarda gizlenip, gece de yürümeye devam ederek bulundukları bölgeye gelebildiklerini ifade etti.

“Üç Gündür Yollardayız”

Havice'de hayatın bittiğini herkesin evini geride bırakarak kaçmak istediğini söyleyen Kenan Mücbil ise şunları kaydetti:

“Havice'de özellikle son bir ay içinde yiyecek ve içecek kalmadı. Stoklarımız çoktan tükendi. Son günlerde ekmek kırıntılarıyla yaşam mücadelemizi sürdürdük. Üç gündür yollardayız. Mayın korkusuyla hepimiz birbirimizin peşinden yürüdük. IŞİD'in saldırısından dolayı da çoğu zaman tarım arazilerinden emekleyerek geçtik.”.

IŞİD, Haziran 2014'ten bu yana Havice ilçesini elinde tutuyor.

Etiketler: , ,
  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim