1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. IŞİD’e 12 Yeni Hava Saldırısı Düzenlendi
IŞİD’e 12 Yeni Hava Saldırısı Düzenlendi

IŞİD’e 12 Yeni Hava Saldırısı Düzenlendi

ABD ordusu ve koalisyon güçleri, IŞİD’in Suriye ve Irak’taki hedeflerine yönelik 12 yeni hava saldırısı düzenledi.

A+A-

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), ABD ordusu ve koalisyon güçlerinin, Suriye ve Irak’ta, IŞİD hedeflerine yönelik 12 yeni hava saldırısı daha düzenlediğini bildirdi.

CENTCOM’un açıklamasına göre, ABD ordusu ve koalisyon güçleri, IŞİD’in Suriye’deki hedeflerine, bombardıman ve savaş uçaklarıyla 9 saldırı gerçekleştirdi. ABD ordusu koalisyon güçlerinden ayrı olarak saldırı ve savaş uçakları kullanarak örgütün Irak’taki hedeflerine 3 saldırı düzenledi.

Suriye’de, şiddetli çatışmaların yaşandığı Kobani (Ayn el-Arap) kenti yakınlarındaki 8 saldırıda IŞİD’in 5 silahlı aracı, 1 ikmal deposu, kontrol kampı, lojistik kampı, 8 barakası imha edildi. Rakka’nın güneybatısındaki saldırıda ise örgütün 4 silahlı aracı kullanılmaz hale getirildi, 2 aracına da hasar verildi.

Suriye’deki saldırılara Ürdün'ün destek verdiği belirtilen açıklamada, Kobani’deki durumun yakından izlendiği, Kürt milislerin kentin büyük bir bölümünü kontrol ettiği bilgisi verildi.

Irak’ta, Ramadi’nin kuzeybatısındaki saldırıda IŞİD’in bir kontrol noktası yıkılırken, Musul’daki saldırıda ise örgütün 4 silahlı aracı imha edildi, 2 aracına hasar verildi. Kerkük’ün güneyindeki saldırıda ise örgütün 2 muharebe mevzisi yıkıldı.

Açıklamada, uçakların operasyonların ardından bölgelerden güvenli biçimde ayrıldığı ifade edildi.

Avustralya'ya ait savaş uçağı ilk kez IŞİD hedeflerini vurdu

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Irak'ta devam eden hava operasyonlarında Avustralya'ya ait bir savaş uçağı ilk kez IŞİD hedeflerini vurdu.

Avustralya Savunma Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, hava kuvvetlerine ait Süper Hornet savaş uçağının dün gece hava operasyonuna katıldığı ve Irak’taki IŞİD militanlarına ait hedeflere iki adet bomba bıraktığı belirtildi. 

Savuma kuvvetleri yetkilileri, hafta başından beri Irak üzerinde uçuşlar gerçekleştiren ancak silah kullanmayan Avustralya savaş uçaklarının, saldırıdan sonra Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki üsse güvenli bir şekilde geri döndüğünü duyurdu.

Irak’ta operasyona katılan Avustralya, Suriye’de yasal ve demokratik durumun farklı olduğu gerekçesiyle bu ülkedeki hava operasyonlarına katılmıyor.

Bu arada, Avustralya askerlerinin kara harekatına katılma niyeti olmadığı yönünde açıklamalar yapan Avustralya Başbakanı Tony Abbott, bu sefer "Nasıl gideceğine bakalım" diyerek bu konuda açık kapı bıraktı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde 200 özel askeri personelin Irak askerlerine yardım etmek için hazır beklediğini söyleyen Abbott, hava operasyonları tamamlandıktan sonra kara harekatı için durum değerlendirmesi yapılacağını belirterek "Bu misyonu tamamen uygulayalım, nasıl gideceğine bakalım" dedi.

Avustralya'nın Birleşik Arap Emirlikleri'nde 600 askeri, sekiz Süper Hornet savaş uçağı, bir erken uyarı uçağı ve bir havada yakıt ikmal uçağı bulunuyor.

(AA)

HABERE YORUM KAT