1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. IŞİD Zulmünden Haşdi Şabi Zulmüne!
IŞİD Zulmünden Haşdi Şabi Zulmüne!

IŞİD Zulmünden Haşdi Şabi Zulmüne!

Irak'ın Enbar vilayetine bağlı Ceziretu’l-Halidiyye bölgesinde IŞİD'den kurtulan halk, şimdi de şii milis gücü Haşdi Şabi'nin insan hakları ihlallerinde bulunduğunu belirtiyor.

A+A-

AA muhabirine konuşan Irak’ın Enbar vilayetine bağlı Ceziretu’l-Halidiyye bölgesinin önde gelen isimlerinden Cabbar ed-Duleymi, Enbar'ın merkezi Ramadi'nin 23 kilometre doğusunda yer alan bölgenin, Haydar el-İbadi’nin ordusu tarafından kontrol altına alınmadan önce geçen ay sonuna kadar “IŞİD'in en önemli kalesi” olduğunu söyledi.

Bölge halkının IŞİD'den büyük zulüm gördüğünü aktaran ed-Duleymi, militanların, evleri yağmalayıp tüm eşyaları aldıktan sonra ateşe verdiğini, güvenlik güçleriyle iş birliği yaptıkları gerekçesiyle çok sayıda kişiyi vahşi yöntemlerle katlettiğini belirtti.

“Haşdi Şabi, Bölgeyi Rastgele Bombaladı”

Büyük umutla IŞİD'den kurtulmayı beklediklerini kaydeden ed-Duleymi, “Geçen ay sonunda Ceziretu’l-Halidiyye'yi kurtarma operasyonunun başladığı haber aldık, ancak Aşiret Savaşçıları’nın (Sünni) değil de Haşdi Şabi'nin (Şii) operasyona katılmasıyla şaşkınlığa uğradık.” dedi.

Haşdi Şabi unsurlarının havan topu, roket gibi ağır silahlarla bölgeyi rastgele bombaladığını aktaran ed-Duleymi, Haşdi Şabi'nin Ceziretu’l-Halidiyye'ye girdiğinde IŞİD'in çekildiğine ve bunun nedeninin bilinmediğine dikkat çekti.

“Haşdi Şabi, Onlarca Evi Yaktı”

ed-Duleymi, Haşdi Şabi'nin IŞİD'i anımsatan eylemleri hakkında şunları anlattı:

“Haşdi Şabi, IŞİD'in çekilmesinin ardından intikam operasyonları yapmaya başladı. Onlarca evi, içindeki eşyalara el koyup yaktı. Haşdi Şabi'nin gerekçesi o evlerde teröristlerin bulunmasıydı, ancak o evler teröristlere değil bizlere aitti.”.

Güvenlik kaynakları da ed-Duleymi'nin ifadelerini doğrulayarak, bazı Haşdi Şabi unsurlarının bölge sâkinlerine ait onlarca evi nefret ve intikam duygusuyla ateşe verdiğini belirtti. Haşdi Şabi'nin, halkı IŞİD'e boyun eğmek ve örgütün taraftarı olmakla suçladığı ifade edildi.

“Haşdi Şabi, Bölgede Çok Kısa Bir Süre Kalacak”

Halidiyye ilçesi Meclis Başkanı Ali Davud, olayları duyduktan sonra Haşdi Şabi komutanlarıyla yaptıkları görüşmelerde kendilerine, ateşe verilen evlerde IŞİD mensuplarının bulunduğu ve söz konusu olayın çatışmalar sırasında yaşandığı şeklinde bilgi verildiğini söyledi.

Haşdi Şabi'nin bölgede çok kısa süre kalacağını teyit eden Davud, Haydar el-İbadi’ye bağlı güçlerin Aşiret Savaşçıları’nın desteğiyle denetimi ele almasının ardından şii milislerin koordineli olarak bölgenin tüm kesimlerinden çekileceğini vurguladı.

“Yangınlar Çatışmalar Sonucunda Çıktı” İddiası

Enbar Operasyonlar Komutanı Tümgeneral İsmail el-Mihlavi ise Haşdi Şabi'nin hiçbir evi yakmadığını iddia ederek, “Yangınlar IŞİD'le girilen çatışmalar sonucunda çıktı.” diye konuştu

el-Mihlavi, “bölgenin temizlenmesinin ardından” asker, polis ve Aşiret Savaşçıları’nın güvenliğin temin edilmesi sorumluluğunu devralacağını kaydetti.

Haydar el-İbadi’ye bağlı güvenlik güçleri 2015'in son günlerinde Enbar'ın merkezi Ramadi'yi IŞİD'den almıştı. Son dönemde Musul'u IŞİD’den almak için operasyonlar yapılıyor.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum