1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. IŞİD ve Sünni Aşiretler Bağdat'a Dayandılar
IŞİD ve Sünni Aşiretler Bağdat'a Dayandılar

IŞİD ve Sünni Aşiretler Bağdat'a Dayandılar

Musul'u alan IŞİD adım adım Bağdat'a ilerliyor. Diyala bölgesinde bulunan Celavla ve Saadiye kentlerini ele geçiren IŞİD, başkente 50 kilometre mesafedeki Bakuba'ya ulaştı.

A+A-

Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'u alan Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) ile sünni aşiret güçleri başkent Bağdat'a doğru ilerliyor. Diyala bölgesinde bulunan Celavla ve Saadiye kentlerini savaşmadan ele geçiren IŞİD, başkente 50 kilometre mesafedeki Bakuba'ya ulaşarak Kerkük ile Bağdat arasındaki karayolu bağlantısını kopardı.

Polis ve ordu yetkililerine göre IŞİD güçleri Bakuba'nın güneydoğusunda bulunan altı köyü ele geçirdi ve çatışmalar kentin 35 kilometre kuzeydoğusundaki Mikdadiye'de yoğunlaşıyor. Büyük çoğunluğu Sünni olan yaklaşık 500 bin kişinin yaşadığı kentte Şiiler ve Kürtler de bulunuyor.

Bağdat adeta boşalırken kentte kalanlar ise korkudan evlerinden çıkamıyor. DW'ye konuşan gazeteci Said Abdülvahab, 'Bağdat boşaldı. İnsanlar korkudan evlerinden çıkamıyor' derken The Guardian muhabiri Martin Chulov, başkentte halkın panik halinde gıda stoklamaya başladığını belirterek, bir tüccarın şu sözlerine yer verdi:'Sadece 60 kilometre ötedeler. Irak ordusu hiçbir şey yapamaz. Anca Yeşil Bölge'yi savunurlar o kadar. Allah yardımcımız olsun.' Amerikan NBC televizyonu muhabiri Richard Engel ise Bağdatlıların 100 dolar ödeyerek kentten kaçmaya başladığını söyledi.

IŞİD, Bağdat'a yaklaşırken, İranlı birliklerin de başkent dışında Necef ve Kerbala'nın korunmasına yardım için hazırlıklar yaptığı bildirildi. BU kentlerle Bağdat'ın savunmasını, Tahran'ın Irak'a gönderdiği Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ile beraberindeki 150 komutanın yapacağı kaydediliyor.

Bu arada, Başkentte sokağa çıkma yasağı ilan edilirken Iraklı General Said Maan, IŞİD'e karşı savunma hattı oluşturduklarını kaydetti. Maan, 'Bir plan yaptık. Buna göre güçlerimizi takviye ederek savunmayı ve istihbari bilgileri güçlendirmeye çalışıyoruz. Bu amaçla gözlem balonları, yeni kameralar ve dinleme ekipmanları kullanıyoruz' dedi. IŞİD'in sözcüsü Ebu Muhammed el-Adnani Bağdat'tan sonraki hedeflerinin Şiiler için kutsal olan Kerbela olduğunu açıklamıştı.

Bir yandan peşmerge denetimindeki Kerkük'ün Havice, Riyad ilçeleriyle Riyaz nahiyesine de girmeye çalışan IŞİD güçleri, Salahaddin vilayetine giden askeri konvoya saldırı düzenledi. Olayda 10 askerin öldüğü ve bazı kişilerin yaralandığı, orduya ait 7 aracın zarar gördüğü belirtildi. ABD ise Bağdat yakınlarındaki en büyük üssü Balad'ı tahliye etmeye başladı. 2011'de ABD'nin çekilmeden önce 35 bin askerine sahiplik yapan üste kalan son asker ve sivillerin de nakledildiği kaydedliyor. Bu arada, Bağdat'ı almakta kesin kararlı olan IŞİD'in Suriye'deki çatışmaları durdurduğu ve buradaki güçlerini Irak'a kaydırdığı belirtildi.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

1 Yorum