1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. IŞİD Tony Blair ve George Bush’un Eseridir!
IŞİD Tony Blair ve George Bush’un Eseridir!

IŞİD Tony Blair ve George Bush’un Eseridir!

Tony Blair, George Bush ve onların yardakçılarının dünyaya verdikleri zararı ödemeden çekip gitmelerine izin verilmemelidir.

A+A-

Azzam Temimi'nin Yorumu:

Irak’a savaş açarak dinmeyecek bir yangına sebebiyet verenlerin sorumluluğu kuru bir özürle geçiştirilemez.   

Bundan 13 yıl önce İngiltere’nin o dönemki başbakanı Tony Blair yalanlar üzerine kurulu iddialarla İngiltere’yi Irak savaşına dahil etti.

O dönem tüm dünyada yükselen itirazlara paralel olarak ben ve arkadaşlarım da savaş karşıtı hareket içinde Blair’e bu savaştan uzak durmasını haykırıyorduk. Ama o, dönemin ABD başkanı George Bush’un peşine takılarak itirazları dinlemedi. Hepimiz hükümet tarafından hain olarak görülüyorduk.

Bugün Chilcot raporuyla haklı olduğumuz tescillendi. Bugün sadece Irak değil, tüm Ortadoğu kan gölüne dönmüş halde. 2003’teki el-Kaide tehdidinin kat kat aşan bir bir durum söz konusu. Geleceğe dönük karamsarlık ve derinleşen acılar el-Kaide ve sonrasında IŞİD’e sadece bölgeden değil, tüm dünyadan gençlerin yönelmesini beraberinde getirdi.

Şimdi İngiliz basını Irak savaşının İngiltere’yi terör tehdidine çok daha fazla maruz bıraktığını ve bunun da Chilcot raporuyla kanıtlandığını söylüyor. Zaten biz de bunu söylüyorduk. Bu durumu öngörebilmek için çok zeki falan olmak da gerekmiyordu. Hyde Park’ta ya da medyada defalarca bu duruma dikkat çeken sözler sarfettiğimi hatırlıyorum. Ki o zamanlar sağ basın benim sözlerimle alay etmekteydi.

Savaştan 2 yıl sonra ve bundan tam 11 yıl önce, 7 Temmuz 2005 tarihinde Londra İngiltere’nin savaşa dahil olmasının intikamı adına düzenlenen el-Kaide eylemleriyle sarsıldı. Ve bu gün baktığımızda ise Irak’ta yanan ateşin küllerinden doğan IŞİD’e kıyasla el-Kaide’nin gayet yumuşak bir tehdit olduğu anlaşılıyor.

Tony Blair, George Bush ve onların yardakçılarının dünyaya verdikleri zararı ödemeden çekip gitmelerine izin verilmemelidir. Bunlar bugün karşılaştığımız IŞİD’in doğuşuna sebep olan gerçek sorumlularıdır. Ve Irak’ın işgali yüzünden yakınlarını kaybeden her iki taraftan aileler birilerinin basit özürleri ya da timsah gözyaşlarından farklı olarak sorumluların gerçek manada hesap vermesini talep etmektedirler.

Middle East Eye’dan Haksöz Haber İçin Çeviren Hasan Soylu

HABERE YORUM KAT