1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. IŞİD, TIR Şoförlerini Serbest Bıraktı
IŞİD, TIR Şoförlerini Serbest Bıraktı

IŞİD, TIR Şoförlerini Serbest Bıraktı

Musul'u ele geçiren Irak Şam İslam Devleti, kaçırdığı Türkiyeli 32 TIR şoförünü bugün serbest bıraktı. İşte şoförlerden ilk görüntüler...

A+A-

Türkiyeli yetkililer tarafından Mahmur'da karşılanarak otobüse bindirilen şoförler, Erbil'e naklediliyorlar.

Musul'u ele geçiren IŞİD, 9 Haziran günü İskenderun Limanı'ndan Musul'un Geyara İlçesi'ndeki termik santrale mazot götüren 32 Türk TIR şoförünü kaçırdı. O günden beri Türk şoförleri ellerinde tutan IŞİD militanları ile aşiretler araya konularak temaslar kuruldu. Günlerce devam eden görüşmeler nihayet olumlu sonuç verdi ve IŞİD, şoförleri serbest bırakma kararı aldı, ancak TIR'lara el koydu.

"SİZİ BUGÜN BIRAKACAĞIZ"

Şoförlerden Serdar Bayar, bu sabah Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde yaşayan yakınlarını telefonla arayarak, IŞİD'in kendilerini serbest bıraktığını söyledi. Bayar, sabah saatlerinde IŞİD militanlarının yanlarına gelerek, "Sizi bugün serbest bırakacağız. Eşyalarınızı toplayın" dedi. 

Kendilerinin de bunun üzerine hazırlık yaptıklarını belirten Serdar Bayar, 32 arkadaşıyla birlikte bir araca bindirildiklerini belirten Bayar, "Sağlığımız iyi, bir sorunumuz yok. Eşyalarımızı topladıktan sonra bizi bir araca bindirdiler. Kürt bölgesine doğru yola çıkardılar. Büyük ihtimalle Mahmur yakınlarına götürüp orada serbest bırakacaklar" dedi.

Serdar Bayar, sadece kendi kişisel eşyalarını yanlarına aldıklarını, araçlarına el konulduğunu söyledi. Bayar, Musul Konsolosluğu görevlilerinin durumuyla ilgili soruya "Onlardan hiçbir haberimiz yok" karşılığını verdi.

ARAZİDE BIRAKTILAR 

Bu görüşmenin ardından yeniden irtibat kurulan şoförler, IŞİD militanlarının kendilerini araçla Diyala yakınlarına getirip "Buraya araçlar gelip size alacak" diyerek bıraktıklarını söyledi.

Arazide yürümeye başladıklarını belirten şoförlerin önce Mahmur İlçesi'ne ulaşmaları, buradan da araçlarla akşam saatlerine kadar Habur Sınır Kapısı'na gelmeleri bekleniyor.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı 32 tır şoförleri ile ilgili, "Kurtarılmaları konusunda olumlu gelişme var." açıklamasını yaptı.

serbest-birakilan-turk-tir-soforleri-01.jpg

serbest-birakilan-turk-tir-soforleri-03.jpg

serbest-birakilan-turk-tir-soforleri-02.jpg

HABERE YORUM KAT