IŞİD Telafer'den Çıkışları Yasakladı

16.09.2014 16:10
IŞİD Telafer'den Çıkışları Yasakladı
Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD), kontrolünde tuttuğu Musul’un Telafer ilçesinden çıkışları yasakladığı bildirildi.

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD), kontrolünde tuttuğu Musul’un Telafer ilçesinden çıkışları yasakladığı bildirildi. 

Alınan bilgiye göre IŞİD, 16 Haziran’da ele geçirdiği Telafer’deki Sünni Araplara ilçe dışına çıkma yasağı getirdi. Başka bölgelere geçmek isteyen aileler, Sincar ilçesi yönündeki kontrol noktasından Telafer’e geri gönderiliyor. IŞİD, Telafer'den Musul yönündeki geçişlere izin veriyordu. Ancak bu güzergaha da sınırlama getirdi. 

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Kurulu Üyesi ve Musul İl Meclisi Başkan Yardımcısı Nurettin Kaplan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IŞİD'in ilçeyi terketmek isteyenleri engellediğini söyledi.

IŞİD’in, ilçe halkını, muhtemel bir askeri operasyona karşı "canlı kalkan" olarak kullanma niyetinde olduğunu ifade eden Kaplan, "Özellikle Başbakan Haydar el-İbadi'nin sivil bölgelerin hava saldırılarına maruz kalmaması yönündeki kararından sonra IŞİD, bunu bir avantaj olarak kullanmaya başladı" dedi. 

Türkmen halkın yaşadığı Telafer'in, IŞİD'in eline geçmesinin ardından Şiiler, ilçeyi terkederek, Bağdat, Erbil, Duhok, Kerbela ve Necef'e sığınmıştı. Telafer'de kalmayı tercih eden Sünni Araplar da Irak ordusunun muhtemel saldırılarına hedef olmamak için bölgeyi terketmeye başlamıştı. 

Nüfusu 200 bini geçen Telafer, Irak'ın en büyük ilçesi olarak biliniyor. Telafer, siyasi nedenlerden dolayı Irak merkezi hükümetince il yapılmamıştı. 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim