1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. IŞİD Tel Abyad'dan Çekildi, Halep'e Saldırdı
IŞİD Tel Abyad'dan Çekildi, Halep'e Saldırdı

IŞİD Tel Abyad'dan Çekildi, Halep'e Saldırdı

Suriye'nin Türkiye sınırında yer alan ilçesi Tel Abyad'dan savaşmadan çekilen IŞİD, Halep'in kuzey kırsalında muhaliflere saldırdı. PYD ise IŞİD'ten aldığı Tel Abyad'ı Kobani kantonuna bağlayacağını açıkladı.

A+A-

Yılmaz Bilgen / Al Jazeera

Suriye'nin Rakka iline bağlı Tel Abyad ilçesinden çekilen IŞİD, Halep'in kuzeyinde Türkmenlere saldırdı. 28 Mayıs tarihinde bölgede gerçekleştirdiği operasyonla muhaliflerin kontrolünde olan Savran  kasabası ile birlikte yedi köyü ele geçiren IŞİD, 16 Haziran sabahı  bölgede bulunan muhalif mevzilere karşı yeniden saldırıya geçti. İlk olarak Halep'in kuzeyinde yer alan Um Huş köyündeki Türkmen gruplardan Liva Sultan Murat'a ait hedeflere yönelik zırhı araçla canlı bomba eylemi düzenleyen IŞİD, ardından 200 kişilik bir grupla aynı mevzilere saldırdı.

Kobani Kantonu Eş Başkanı Enver Müslim ise, YPG'nin IŞİD'in elinden aldığı Tel Abyad'ın  Kobani Kantonu’na bağlanacağını açıkladı. 

Halep'te şiddetli çatışmalar

Şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgede Al Jazeera Türk'e özel açıklama yapan Liva Sultan Murat Komutanı Fehim İsa, IŞİD’in düzenlediği saldırıda sekiz askerinin öldüğünü ve 10’dan fazla yaralının olduğunu belirtti.

Fehim İsa sabaha karşı yapılan saldırıyı püskürttüklerini ancak köyde 50 evin yıkıldığını ve enkaz altında arama çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

İki tarafın da herhangi bir ilerleme kaydedemediğini ifade eden Türkmen komutan, IŞİD’in telsiz anonslarında, 'Hedeflerinin önce Kilis sınırındaki Azez, ardından da PYD tarafından özerk kanton ilan edilen Afrin ilçesi olduğunu' duyurduklarını ve 'Kobani ile Tel Abyad'ın intikamını Afrin’de alacaklarını' belirttiklerini anlattı.

IŞİD'le muhalifler arasında en şiddetli çatışmalar  Um Huş ve Elbil köylerinde cereyan ediyor. Örgüt Savran Kasabasını aldığı Haziran ayı başından bu yana Azez yönünde bulunan köylere saldırıyor.

Azez'e 8 kilometre mesafede bulunan IŞİD ile Afrin Kürt bölgesi arasındaki uzaklık ise 12 kilometre.

"Tel Abyad Kobani'ye bağlanacak"

Kobani Kantonu Eş Başkanı Enver Müslim, PKK'nın Suriye kolu PYD'nin silahlı gücü YPG'nin IŞİD'in elinden aldığı Tel Abyad'ın Kobani Kantonu’na bağlanacağını açıkladı. Müslim açıklamada şu ifadeleri kullandı;

"YPG ve Burkan El Fırat güçleri tarafından ele gecirilen Tel Abya din  IŞİD’den alınması  tarihi bir olaydır. Bölgedeki halklar bu sayede IŞİD vahşetinden kurtuldu.Tel Abyad yönetimi bundan böyle  Kobani Kantonu yönetimine bağlı olacaktır. Bu sayede Tel Abyad’da Kürt, Arap, Türkmen, Ermeni ve tüm halklar birlikte kardeşçe yaşayacak."

HABERE YORUM KAT

1 Yorum