1. HABERLER

  2. HABER

  3. IŞİD, Suriye’de Mazotu ve Yolları Kesti
IŞİD, Suriye’de Mazotu ve Yolları Kesti

IŞİD, Suriye’de Mazotu ve Yolları Kesti

Suriye’nin birçok bölgesinde yolların IŞİD tarafından kapatıldığını ifade eden yerel kaynaklar, insani yardımlar, mazot, ilaç gibi hayati önemi olan sevkiyatların artık yapılamadığını bildiriyor.

A+A-

Erem Şentürk / Diriliş Postası

Suriye petrol kaynaklarının neredeyse tamamını elinde bulunduran IŞİD, bütün sevkiyatları durdurdu ve insani yardım ulaşımı yapılan yolları kapattı.

Suriye’de mazotun litresi 1 liradan 11 liraya kadar yükseldi ve artmaya devam ediyor. Mazot eksikliği, Suriye’de hastaneleri, su kuyularını, ekmek fırınlarını ve kamyonlarla taşınan insani yardımları vurdu.

Mazot problemi devam ederse ne olur?

Elektrik olmadan su kuyuları, ekmek fırınları, hastaneler ve evlerdeki günlük işler de sekteye uğradı. Bu durum ülkede açlık ve salgın hastalıklar başta olmak üzere birçok ölüme yol açan sonuçlara yol açacak. Suriye’de mazot sorun olarak devam ederse yakın bir zamanda ülkeden Türkiye’ye doğru büyük bir sığınmacı dalgası gelmek zorunda kalabilir. Sadece Atme çadır kentler bölgesinde 160 bin insan yaşıyor. Türkiye’ye yakın diğer bölgeler de hesaba katıldığında ilk göz dalgasının 600 binden fazla olması bekleniyor.

IŞİD hayatı durma noktasına getirdi

Türkiye sınırına 10 kilometre mesafedeki Sarmada Kasabası’nın esnafları ve Sarmada Ticaret Odası’ndan İsmail Vattar, durumun giderek kötüleştiğini söyledi. Vattar yaptığı açıklamada, “IŞİD muhalif bölgelere giren mazotu kesti, hayat durma noktasında. Araçlar yakında gidemez hale gelecek. Petrol, mazot bizim için hayati önemde; çünkü bunlar burada su ve elektrik demek. Yiyecek kaynağı demek. Suriye’de hayat her zamankinden daha zor” dedi.

Vattar, petrol ve mazot tekelinin yanı sıra ev tüpünün de IŞİD’in elinde olduğunu belirtti. Vattar, Sarmada pazarında 50 dolara satılan 12 kilogramlık tüpün iç bölgelerde 100 doların üstüne çıktığını ifade etti.

Problem sanıldığından da büyük

İHH Suriye Çalışmaları Basın Danışmanı Burak Karacaoğlu da bölgede yaşanan petrol ve mazot probleminin sanıldığından da büyük olduğunu bildirdi. Karacaoğlu konuyla ilgili şunları söyledi:

“Mazot Suriye’de hastane, okul, fırın demek. Yani yemek ve enerjinin temelinde mazot var. Su kuyuları mazotla çalışıyor. Mazot bitme noktasına geldiği için hastaneler, fırınlar, su kuyuları çalışamaz hale geliyor. Bulabildiğiniz en kötü mazotun litresi, 7 Türk lirası. Bu, Suriye’de çok az kişinin ödeyebileceği bir meblağ. Bölgeye acilen mazot girişine izin verilmesi gerekiyor. Kriz derinleştikçe ölümler başlayacaktır. Düşünsenize su yok, ekmek yok, enerji yok. Suriye içindeki yardım kuruluşları bu nedenle Türkiye’nin bölgeye mazot göndermesini istiyor.”

HABERE YORUM KAT