1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. IŞİD Sınıra Bayrağını Dikti, Kobani Düşmek Üzere
IŞİD Sınıra Bayrağını Dikti, Kobani Düşmek Üzere

IŞİD Sınıra Bayrağını Dikti, Kobani Düşmek Üzere

Şanlıurfa'nın karşısında dün görülmeye başlayan IŞİD üyeleri bugün bayraklarını sınırın tam karşısındaki bir tepeye dikti. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Kobani'nin düşmek üzere olduğunu açıkladı

A+A-

IŞİD ile YPG ve YPJ arasındaki çatışmalar, Suruç ilçesine yakın sınır hattında şiddetini artırdı. IŞİD, Şiftek köyü yakınlarındaki Zorava tepesine bayrağını dikti.

İki grup arasındaki çatışmalar Kobani'ye (Ayn el Arap) bağlı yakın köylerde devam ediyor. Yerel kaynaklar, IŞİD'in Kobani'yi güney, doğu ve batı istikametten kuşatmaya çalıştığını belirtti. Dün, havan atışlarını ağırlıklı ilçenin güneyinden sürdüren IŞİD örgütü, bu sabah üç farklı yönden saldırıya geçti. Kentteki silahlı milislerin de IŞİD'e karşılık verildiği gözlendi.

Bu arada IŞİD'in, Kobani'ye bağlı Şiftek köyü Zorava mevkisindeki tepeye kendi bayrağını diktiği görüldü.

KOBANİ DÜŞMEK ÜZERE

Diğer taraftan, Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, IŞİD'in Kobani'ye doğru ilerleyişinin sürdüğünü belirtirken, Kobani'nin "çok yakında düşebileceğini" açıkladı.
AFP’nin haberine göre, Gözlemevi, gece boyunca ABD uçaklarının IŞİD hedeflerini vurduğunu belirtirken, militanların Kobani’ye ilerleyişinin sürdüğünü kaydetti.

Saldırılar sonucu YPG’lilerin Kobani’nin batı ve güneydoğusunda geri çekilmek zorunda kaldığını bildiren Gözlemevi’nden yapılan açıklamada, “IŞİD’in Kobani’ye çok yakın zamanda girebileceğine dair endişeler var” ifadeleri kullanıldı.

SURUÇ'A GİRİŞLER YASAKLANDI

Bu arada, İçişleri Bakanlığı, valiliklere gönderdiği yazıyla IŞİD’in günlerdir kuşatma altında tuttuğu Kobani’ye destek için Suruç’a gidişlerin “tehlikeli sonuçlar doğurabileceği” gerekçesiyle engellenmesi talimatını verdi.

Kobani’ye destek için Suruç’a gitme çağrıları artınca Şanlıurfa Valiliği, bölgede “güvenlik zafiyetinin yaratılmasını önlemek” amacıyla kent genelinde Kobani’ye destek kapsamındaki her türlü toplantı, gösteri yürüyüşü, miting, çadır kurma, stant açma gibi etkinliklerin gerçekleştirilmesini tamamen yasakladı.

 

HABERE YORUM KAT