1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. IŞİD, Kobani'de Stratejik Bir Tepe Ele Geçirdi
IŞİD, Kobani'de Stratejik Bir Tepe Ele Geçirdi

IŞİD, Kobani'de Stratejik Bir Tepe Ele Geçirdi

IŞİD, Kobani’nin güneyindeki stratejik Tel El Münteze tepesini ele geçirdi. Örgüt, Kobani'ye kuşatma başladığından bu yana en büyük saldırıyı düzenliyor. Kentten yükselen dumanlar Türkiye'den de görülüyor.

A+A-

IŞİD, iki haftayı aşkın bir süredir kuşatma altında tuttuğu Kürt kenti Kobani'ye kuşatma başladığından bu yana en büyük saldırıyı düzenliyor. Saldırı sırasında yükselen dumanlar, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinden de görülüyor. 

Al Jazeera'nin ulaştığı Kobani'deki kaynaklar, IŞİD'in kent merkezini bombaladığını, kentin doğu girişinde de şiddetli çatışmalar yaşandığını söyledi. 

Aynı kaynaklar, bombardıman sonrası yükselen dumanların, vurulan bir yakıt istasyonu veya deposundan geldiğini belirtiyor.  

Al Jazeera'nin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, IŞİD, Kobani’nin merkezine 7 kilometre mesafede bulunan Tel El Münteze Tepesini (Park Tepesi) ve buradaki YPG savunma noktasını ele geçirdi. YPG güçleri bu tepeyi kaybettikten sonra iki kilometre geriye çekilmek zorunda kaldı. Stratejik öneme sahip tepe, çatışmalardan önce lunapark ve bahçe olarak kullanılıyordu.

IŞİD, Kobani'de PKK'nın Suriye kolu PYD'nin askeri kanadı YPG üyeleri ve gönüllü Kürtlerle çarpışıyor. 

Kentte sivillerin büyük bölümü tahliye edilmiş durumda. 150 binden fazla Kürt Türkiye'ye sığındı. 

(Can Hasasu / Al Jazeera)

suriye_kobani_turkiye-haritasi.jpg

HABERE YORUM KAT